Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

337 föremål
895. Skulptur, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
905. Objekt, fyra stycken, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
907. Ring, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
850. Kanna, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1035. Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
884. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
836. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1059. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
986. Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
942. Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955. Wu Shixian (1865-1919), akvarell på papper.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1144. Stekfat, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1108. Tallrikar, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1003. Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1023. Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559),
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
993. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1126. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
893. Ytterfoder, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. Kruka, Hu, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
930. Skålfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
844. Kruka, keramik. Sydostasien, 1400-/1500-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
843. Kruka med lock, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
866. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1024. Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
944. Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1103. Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1039. Skulpturer, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1015. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
828. Skål, porslin. Mingdynstin (1368-1644).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Figurin, turkos, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1034. Penselbad, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
947. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1085. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1141. Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1135. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1096. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1139. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. Bägare, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1043. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1094. Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1001. Penselställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1005. Penselställ, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1090. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
962. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1105. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1079. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK