Allmoge

ALLMOGE
Den folkliga möbelkulturen i Hälsingland och Jämtland tillhör de främsta i landet. Bönderna i dessa landskap blev välbärgade efter försäljningar av bland annat skog och lin. Rikedomen tog sig uttryck i stora gårdar med vackert dekorerade interiörer, målade möbler och även omsorgsfullt dekorerade fästmögåvor. Bukowskis temaauktion innehåller flera vackra exempel på detta. Ståndsmässiga dubbelskåp från Jämtland, mössbord från Järvsö och väggskåp från Forsa och Ljusdal. Temat innehåller ett flertal fästmögåvor från Hälsingland i form av skrin, bröllopsskedar och inte minst vackra skäktknivar. En riktig raritet är den unika väggmålningen av Jonas Hertman som ursprungligen målades till en gård i Mo, Hälsingland.

67 föremål
KALK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROTKORG, allmoge, möjligen Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KORG SAMT FAT, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, omkring 1900.
Klubbat pris
11 150 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TRÅG, 2 st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SPEGEL, allmoge, s k glasmästarspegel. 1800-tal,
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄSKULPTUR, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÄBODSTOLAR, 2 st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, bär datum 1789.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1843.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1831.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, lergods, allmoge. Daterad 1807.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HÄNGVITRINSKÅP, allmoge, Ljusdal, Hälsingland, 17-/1800-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KRUKA SAMT KANNA, lergods, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
1 050 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SKÄKTKNIV, allmoge, Trönö, Hälsingland, märkt 1845.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKRIN, allmoge, Hälsingland, märkt JJD 1814.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LYKTA, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 302 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNUTKORG, allmoge, 1800-tal.
KNUTKORG, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINDFLÖJEL, daterad märkt JCVN 1691.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRÅG, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
530 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
470 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLEV, allmoge, daterad 1903.
SLEV, allmoge, daterad 1903.
Klubbat pris
475 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, allmoge, Hälsingland, märkt LPD 1847.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÅG, allmoge, Hälsingland 1800-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
LJUSPLÅTAR, 3 st, 1700-tal.
LJUSPLÅTAR, 3 st, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÅG, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
LJUSPLÅTAR, 2 st, 1700-tal.
LJUSPLÅTAR, 2 st, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK