Släpp in våren

857 föremål
JULES SCHYL, Rödkrita, signerad och daterad febr. 1943.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 232 x 147  cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, Atelje lyktan, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEVISP, 18K guld.
CHAMPAGNEVISP, 18K guld.
Klubbat pris
2 621 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIC LÖFMAN, vas, silver, MGAB, Uppsala 1986.
Klubbat pris
1 004 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF EKBERG, stengods, vas, Gustavsberg 1906.
Klubbat pris
4 475 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÄNDSTICKSHÅLLARE, 2 st, 1900-tal,
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KELLY ELLSWORTH, litografi, ur Derrière le Miroir no 110.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, 1960-tal. Totalhöjd ca 86 cm.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖKELSEKAR, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas av stengods, Gustavsberg studio 1972.
Klubbat pris
1 521 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, nysilver, 1910/20-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1924.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YNGVE BLIXT, vas, stengods, Höganäs, signerad.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
42 100 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALVAR AALTO, matbord, modell 91, Artek, Finland.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, PALLAR, ett par, "60", Artek 2008.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
400 EUR
SKRIVBORD "Ideal"  NK verkstäder 1934.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och lackerad plåt, 1900-tal.
Klubbat pris
5 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, bokhylla Typenko NK verkstäder 1931.
Klubbat pris
12 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAGBÄDD, skandinavisk formgivare, 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, hummertallrikar, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, kelim, 166 x 125 cm.
MATTA, kelim, 166 x 125 cm.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, fyra stycken, omkring år 2000.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, pallar, 2 st, formgivna 1932-33.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960/70-tal.
Klubbat pris
746 EUR
Utropspris
300 EUR
SOFFBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
458 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARNKARMSTOL samt PALL 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, kelim, 205 x 163 cm.
MATTA, kelim, 205 x 163 cm.
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
300 EUR
TAKLAMPA, Itsu 1900-talets mitt.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
800 EUR
PIERRE OLOFSSON, blandteknik, signerad olofsson.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA,1950-tal, Eskilstuna Elektrofabrik.
Klubbat pris
1 630 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, troligen 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERICH OCH INGRID TRILLER, vas, stengods, Tobo.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 4 st, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFA, allmoge, omkring 1900.
SOFFA, allmoge, omkring 1900.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
1 800 SEK
LÅNGBÄNK /SÄTE, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, rölakan, ca 269 x 178 cm.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIRI DERKERT, porslinstallrik, unik, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VICTOR VASARELY, serigrafi signerad och numrerad, 44/200.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PER OLOF ULTVEDT, färglitografi, "c", signerad.
Klubbat pris
1 802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOSEF FRANK, tevagn, modell 691, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EDDIE FIGGE, olja på duk, signerad och daterad 1960.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIRI DERKERT, Teckning "Eva", signerad.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LENNART RODHE, färglitografi, signerad och daterad 1958.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
JACK SANGWILL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, stolar, 4 st, "Gracell", Gemla.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DÄCKSTOL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIDOBORD, Alberts, Tibro, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, sputnik-modell. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPA, Böhlmarks, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK