Skandinaviskt svalt

658 föremål
AINO AALTO, STOLAR, 5 st, modell 615, Artek.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, HURTSAR, 2 st, Artek.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 EUR
ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
300 EUR
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
SOFFBORD "Pont", Lignet Roset 2000-tal.
Klubbat pris
305 EUR
Utropspris
300 EUR
POVL DINESEN, bordslampa, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
GOLVLAMPA, funkis / art deco, 1930-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL Persien 1200-tal lergods med lysterglasyr.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL EINAR BORGSTRÖM, vas Ystad-metall, signerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt/andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROGER PERSSON, bord/matbord, "Bespoke", Swedese 2010.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, soffa "Moment" för IKEA.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj "Samsas", AB O.H. Sjögren, Tranås.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, fyra st, silver, Ceson, Göteborg, 1980-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN för FRITZ HANSEN. STOLAR, ett par "Myran".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets slut.
MATBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1970-tal.
TAKLAMPA Italien 1970-tal.
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, gicléetryck, signerad och numrerad 81/150.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE SKAGERFORS, Teckning, signerad o daterad 1973.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN BONÉ, soffbord, Danmark. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE för BERGBOMS. TAKLAMPA, Modell "T-21".
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, "Carlo", IKEA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVPULPET/BANKPULPET, 1970-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, 7 stycken, stengods, "Wallåkra".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, tre stycken, "Esbjerg", Ikea.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 6 st, Boréns, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Meridiani, Italien.
SPEGEL, Meridiani, Italien.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, tuftad, "Cay Special", Kasthall, diameter ca 160 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLA BILLGREN, Litografi, sign o numr 94/100. Daterad -81.
Klubbat pris
2 425 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLOR, ett par, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA. "Simply sofas".
SOFFA. "Simply sofas".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, SOFFA, "Skrindan".
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
W.A. BOLIN, kåsa / skål, silver, Stockholm 1941, 203g.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS KLEEN, skulptur, trä, signerad och daterad -87, 75/90.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, marmor, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 245 x 170 cm.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", Firma Karl Mathsson.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK