Skandinaviskt svalt

658 föremål
MATTA, Kelim, ca 281 x 255 cm.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAX SAUZE, taklampa, Cassiopeia 1970-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PAAVO TYNELL, skål, mässing.
PAAVO TYNELL, skål, mässing.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 203 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JEAN PROUVÉ, stolar, 3 st, "Standard", Vitra, 2018.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 6/75.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets början.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par, "Jetson".
Klubbat pris
7 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR OKNER, olja på duk, signerad och daterad 94 a tergo.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS J WEGNER, soffa modell modell 236,
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall "Pernilla", DUX.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG BLOMBERG, Fritidsflickan 1936, signerad.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 208 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, sterlingsilver, Mexiko.
Klubbat pris
5 023 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 189 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, slagbord "Vapensmeden,
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, 306 x 208 cm.
MATTA, Kelim, 306 x 208 cm.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OLA BILLGREN, tusch, signerad -59.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KG BEJEMARK, skulptur, brons, signerad KGB.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER DAHL, blyerts, signerad Peter Dahl.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 208 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL BERNTSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 277 x 203 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 295 x 194 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BARSKÅP, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD, möjligen Mjölby Intarsia, 1930-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
VÄGGLAMPOR, ett par 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, ca 408 x 83 cm.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, "Lunario", Cini Boeri.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 8 st, wards atelier, sent 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 117", Vitra.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BAR, palisander. Dyrlund, Danmark 1970-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
KAIN TAPPER, teckning, signerad och daterad -82.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA, Valaisin-Aramo, Finland, 1900-talets slut.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
400 EUR
ALVAR AALTO, pall "X600", Artek.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
400 EUR