Skandinaviskt svalt

658 föremål
CHAMPAGNEKUPOR, 10 st,  glas, 1920-tal.
Klubbat pris
2 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTI HAUPT, pastell, signerad.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 EUR
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN BONÉ, soffbord, Danmark. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, Swedish Grace, 1920-/30-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STÅBORD, "Oas", Lundbergs Möbler, 2000-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt/andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, soffa "Moment" för IKEA.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, funkis / art deco, 1930-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLA BILLGREN, litografi, signerad EA och daterad 79.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALVAR AALTO, HURTSAR, 2 st, Artek.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 EUR
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, skrivbord, "Four", Kartell.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HATTHÅLLARE, 5 st, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
300 EUR
ODD NERDRUM, litografi, signerad och numrerad 29/40.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BRUNO FATTORINI, soffa, "Edgar", MDF Italia.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, ca 408 x 83 cm.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CG HALLBERG, 3 ljusstakar, silver, Stockholm, 1955-57.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 281 x 255 cm.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
701 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM KÅGE, lockurna och vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
2 222 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par "Eva, DUX.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TIMO SARPANEVA, GLASSSKULPUR, 3599.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
250 EUR
DAGBÄDD, Englesson.
DAGBÄDD, Englesson.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", Firma Karl Mathsson.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
BRICKA, nysilver, A.G. Dufva.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIC SIGFRID PERSSON, skrivbordsstol.
Klubbat pris
725 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA / SOFFBORD, Foscarini, Italien, 2000-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtöljer ett par, Lammhults.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PARAPLYSTÄLL, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, sterlingsilver, Mexiko.
Klubbat pris
5 023 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, fyra st, silver, Ceson, Göteborg, 1980-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, 306 x 208 cm.
MATTA, Kelim, 306 x 208 cm.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 189 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VINKYLARE, vitmetall, 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK