Skandinaviskt svalt

658 föremål
ARNE VODDER, matbord, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, 2000-tal.
SPEGEL, 2000-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BURK med LOCK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1932.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL ANDERSSON, skulptur, lergods, signerad AXA.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Loetz-typ, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 099 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Kelim, ca 250 x 174 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL-HENRIK SPAK, vilstol, "Viper", Ire Möbel.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 stycken, "Åke", IKEA, 1950-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNE VODDER, tillskriven, soffa, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Danmark, 1950/60-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KORGSTOL, 1900-tal.
KORGSTOL, 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, möjligen Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KG BEJEMARK, skulptur, brons, signerad KGB.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, metall, Lyfa, Danmark, sent 1900-tal.
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARSKÅP, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
YSTAD METALL, lampetter, ett par, tenn, art deco, 1931.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall "Pernilla", DUX.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
5 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, olja på duk, signerad och daterad -83.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
45 000 SEK
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 EUR
ÅKE HOLM, skulptur, lergods, signerad Å Holm.
Klubbat pris
1 410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 203 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD 1970-tal.
SOFFBORD 1970-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GINO SARFATTI, taklampa, modell 2097-30, Flos, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par, "Jetson".
Klubbat pris
7 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
MATTA, Marocko, ca 330 x 200 cm.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, 8 stycken, porslin, Rörstrand.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Kelim, ca 312 x 199 cm.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sminkbord Swedish Modern, G&T.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, 1930-tal.
SKÅP, 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK