Skandinaviskt svalt

658 föremål
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JALUSISKÅP, ek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Svensk Möbelindustri SMI, 1960-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VERNER PANTON, bord, 'Cone Table', Frem Røjle, Danmark.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASK med LOCK, lergods, Song/Yuandynastin (960-1368).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KORGSTOL, 1900-tal.
KORGSTOL, 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKSNURRA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PABLO PICASSO, efter, ur Verve 29-30, Mourlot Paris 1954.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLLE SKAGERFORS, Teckning, signerad o daterad 1973.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, gicléetryck, signerad och numrerad 81/150.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 297 x 207 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR OKNER, olja på duk, signerad och daterad 94 a tergo.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATS THESELIUS, soffa "Ruben".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 301 x 203 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
300 EUR
ARNE VODDER, tillskriven, soffa, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HATTHÅLLARE, 5 st, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKYLARE, vitmetall, 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YRJÖ EDELMANN, olja på duk, signerad och daterad -83.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
45 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm, 1982, 346 gram.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAGBÄDD, Englesson.
DAGBÄDD, Englesson.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVPULPET/BANKPULPET, 1970-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Marocko, ca 305 x 211 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAARE KLINT, fåtöljer ett par, "Safari".
Klubbat pris
4 265 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, orientalisk, ca 364 x 273 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKÅLAR, 2 st, sterlingsilver, Mexiko.
Klubbat pris
5 023 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets slut.
SOFFBORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, ca 408 x 83 cm.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts.
FÅTÖLJER, ett par, Ulferts.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
MATTA, Kelim, ca 250 x 174 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, Glo-ball, Jasper Morrison, Flos.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, möjligen Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARNE JACOBSEN för FRITZ HANSEN. STOLAR, ett par "Myran".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE för BERGBOMS. TAKLAMPA, Modell "T-21".
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, SOFFA, "Skrindan".
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sminkbord Swedish Modern, G&T.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN, bord, "Cirkulär / B825,", Fritz Hansen.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par, "Jetson".
Klubbat pris
7 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TOBAKSBURK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Ystad Metall, 1940-50-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YSTAD METALL, lampetter, ett par, tenn, art deco, 1931.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK