Skandinaviskt svalt

658 föremål
STÅBORD, "Oas", Lundbergs Möbler, 2000-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALVAR AALTO, pall "X600", Artek.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
400 EUR
SIDEBOARD Art Deco-stil modern tillverkning.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD 1900-talets senare del.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1980-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
LJUSSTAKE, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NYCKLAR, smide, 34 st, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASPLUND, "Belle Coat Rack", klädhängare, 2016.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SMÖRHÖNA, lergods. Omkring 1900.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, ASEA 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, ett par, England, 1800-talets början.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas och skål Kosta Boda, signerade.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, lockurna och vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
2 222 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP, troligen Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, 1940-tal.
SKÅP, 1940-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, smidesjärn och glas, Boda Smide.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1950-tal.
VÄGGLAMPA, 1950-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA/ENSI, Antik Turkmen, ca 212 x 160 cm.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, art déco, 1920-/1930-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Fröseke, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EINAR JOLIN, olja på duk, signerad Jolin och daterad 1971.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 281 x 255 cm.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JONAS BOHLIN, stol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Danmark, 1950/60-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 275 x 187 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
600 EUR
MATTA, Marocko, ca 315 x 217 cm.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
900 EUR
CG HALLBERG, 3 ljusstakar, silver, Stockholm, 1955-57.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Thonet 1900-tal, etikettmärkta.
Klubbat pris
6 005 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA. "Simply sofas".
SOFFA. "Simply sofas".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Kelim 248 x 171 cm.
MATTA, Kelim 248 x 171 cm.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLA BILLGREN, tusch, signerad -59.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
W.A. BOLIN, kåsa / skål, silver, Stockholm 1941, 203g.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.
Klubbat pris
20 005 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNE VODDER, sideboard, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
23 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARNE VODDER, stolar, 8 st, Sibast, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNE VODDER, matbord, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK