Skandinaviskt svalt

658 föremål
SOFFA, Bröderna Andersson, 1900-talets slut.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 309 x 212 cm.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 208 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, orientalisk, signerad, ca 237 x 155 cm.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, ett par, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOKHYLLA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
SIDEBOARD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, 2000-tal.
SPEGEL, 2000-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAMBURMAJOR, gjutjärn, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, slätväv, ca 274 x 150 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD "Pont", Lignet Roset 2000-tal.
Klubbat pris
305 EUR
Utropspris
300 EUR
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt/andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, NK-inredning, 1960-/1970-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall "Pernilla", DUX.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, funkis, 1930-tal.
Bordslampa, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRONOBERGS BELYSNING, golvlampa, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Hemmakväll".
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
9 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA 117", Vitra.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALF SVENSSON, soffbord, Bra Bohag, 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 301 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TONY LANDBERG, pigmentutskrift, signerad och numrerad 5/70.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, alabaster, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROGER PERSSON, bord/matbord, "Bespoke", Swedese 2010.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, Tingströms, "Cosmos" ur Bra Bohag.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL Persien 1200-tal lergods med lysterglasyr.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Kelim ca 335 x 260 cm.
MATTA Kelim ca 335 x 260 cm.
Klubbat pris
14 750 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOFFBORD, Skandinavien, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 8 st, wards atelier, sent 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFBORD, 1960-tal.
SOFFBORD, 1960-tal.
Klubbat pris
605 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATS THESELIUS, fåtölj, "Bruno", Källemo, formgiven 1997.
Klubbat pris
21 011 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHN BONÉ, soffbord, Danmark. 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAX SAUZE, taklampa, Cassiopeia 1970-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, soffa "Moment" för IKEA.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par Eva.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POVL DINESEN, bordslampa, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
MATBORD, "Carlo", IKEA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1930-tal.
SKÅP, 1930-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKHYLLOR, ett par, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD, 1960-tal.
SIDEBOARD, 1960-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL EINAR BORGSTRÖM, vas Ystad-metall, signerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG BLOMBERG, Fritidsflickan 1936, signerad.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS J WEGNER, soffa modell modell 236,
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
851 SEK
Utropspris
1 500 SEK