Art & Antiques Helsingfors F186

40 föremål
LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn, Johan Lindbland Åbo 1846.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KANNA, tenn, Daniel Rising, Åbo 1788.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FAT, tenn, Elias Ståhlfot, Åbo 1735.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KARTA, "Scandinavia",  Johann Baptist Homann, 1776.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
STOP, tenn, Johan Gustaf Nordström, Lovisa 1849.
Klubbat pris
110 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
VINGLAS, 1700-talets mitt, Sverige/Norge.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1715.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GLASMÅLNING 3 ST, England 1700-talets slut.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, VAS. Sign. A.W.F. 1900-talets början.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SKÅL/FAT, Iris-fabriken (1897-1902), Borgå, Finland.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAKKRONA, Frankrike, 1800-talets slut.
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
KANNA, tenn, Johan Lindblad, Åbo 1861.
Klubbat pris
110 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
TAKKRONA, Oscariansk 1800-talets slut.
Klubbat pris
805 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AMPEL, sengustaviansk 1700-talets slut.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
LAMPETTER ETT PAR, barock, Mellaneuropa 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GERDA THESLEFF, KERAMIKSKÅL. Sign. GT, Finland 1918.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
DAUM VAS. , Jugend. Nancy, Frankrike.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KARTA,  "Systema Mundi Tychonicum", Johann Baptist Homann, 1720-tal.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KANNA, tenn, Johan Lindblad, Åbo 1853.
Klubbat pris
121 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
TAKKRONA, 1700-TAL, Böhmen/Tyskland.
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
VINGLAS, 1700-tal, Nord-Europa.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
IRIS KERAMIKVAS. Märkt ABI, AS. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
STJÄRNGLOB, Ernst Scotte & Co, Berlin, Tyskland 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
VINGLAS, gustavianskt 1700-talets slut.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
ELIEL SAARINEN, MÖBELGRUPP, 4 DELAR.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ELIEL SAARINEN, STOLAR, 6+2 ST, OCH MATBORD.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ELIN JUSELIUS, KERAMIKVASL. Sign. EJ 1916.
Klubbat pris
430 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR