Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

 
272 föremål
EUGEN TAUBE, MIDSOMMARNATT.
EUGEN TAUBE, MIDSOMMARNATT.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MATTI KARPPANEN, STEGLITSER.
MATTI KARPPANEN, STEGLITSER.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
VASILI LEVI, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
H. AHTELA, LANDSKAP.
H. AHTELA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IKON, Moskva 1882-1899 Ryssland.
IKON, Moskva 1882-1899 Ryssland.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MATTA, Silke, Iran, old, 275x185 cm.
MATTA, Silke, Iran, old, 275x185 cm.
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
Klubbat pris 
2 101 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
VAPENSKÖLD, bemålat gjutjärn, Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, lås 14K vitguld.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, lås 14K vitguld.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
H. AHTELA, LANDSKAP.
H. AHTELA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 875 EUR
Utropspris
400 EUR
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 870 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, "MÅNSKEN".
VENNY SOLDAN-BROFELDT, "MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 867 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
MATHURIN MOREAU, brons, signerad.
MATHURIN MOREAU, brons, signerad.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
MAGNUS ENCKELL, TRIPTYK, "BEBÅDELSE","JESUS TRÖSTAREN" OCH "UPPSTÅNDELSEN".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
WÄINÖ AALTONEN, HÖVÄDER.
WÄINÖ AALTONEN, HÖVÄDER.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
OSCAR KLEINEH, STILLEBEN MED TOBAK.
OSCAR KLEINEH, STILLEBEN MED TOBAK.
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
1 200 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
Klubbat pris 
1 752 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
PÅSKÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
Klubbat pris 
1 651 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Marakesh 1920.
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Marakesh 1920.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
RING, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
RING, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MAGNUS ENCKELL, olja på duk, signerad.
MAGNUS ENCKELL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
IKON, Moskva 1898-1914 Ryssland.
IKON, Moskva 1898-1914 Ryssland.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MAGNUS ENCKELL, JULGRAN.
MAGNUS ENCKELL, JULGRAN.
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BRICKA med konversationsstycke.
BRICKA med konversationsstycke.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
DEKORATIONSTALLRIK, trä, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TALLRIK, porslin, Kornilov, 1914-1917.
TALLRIK, porslin, Kornilov, 1914-1917.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BORD, Ryssland Jacobstil, 1800-talets början.
BORD, Ryssland Jacobstil, 1800-talets början.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
URNOR, ETT PAR, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANTTI FAVÉN, MOLNIG DAG.
ANTTI FAVÉN, MOLNIG DAG.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
JAKTDOLK, Danmark, 1700-tal.
JAKTDOLK, Danmark, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
FANNY CHURBERG, VINTERVÄG.
FANNY CHURBERG, VINTERVÄG.
Återrop
Utropspris
3 500 - 3 800 EUR
TAKARMATUR, glas och målad metall, 1800-talets slut.
TAKARMATUR, glas och målad metall, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
UNIFORMSROCK, för ämbetsman, Ryssland, tidigt 1900-tal.
UNIFORMSROCK, för ämbetsman, Ryssland, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VÄINÖ KUNNAS, olja på duk, signerad.
VÄINÖ KUNNAS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 EUR
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
JUDISK VAS, Bezalel, 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
ESTER HELENIUS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 010 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
KOPPARSTICK, Nicolas l´Armessin (1684-1755), 1700-tal.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
ALBERT EDELFELT, "FARTYG I MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
SKÅLAR, ETT PAR, emalj och metall, Kina, 1700-talets mitt.
SKÅLAR, ETT PAR, emalj och metall, Kina, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
VÄINÖ KAMPPURI, VINTERLANDSKAP.
VÄINÖ KAMPPURI, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
VÄGGSKULPTURER ETT PAR, Peru 1700/1800-tal.
VÄGGSKULPTURER ETT PAR, Peru 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
RING, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1857.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
EDOUARD DROUOT, "La Renomée" guldmålad brons.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
BRICKA, silver, Tyskland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
VICTOR GILBERT, VY FRÅN PARIS (LA MADELEINE).
Klubbat pris 
930 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARMSTOLAR, ett par, empire Ryssland 1820-1840.
KARMSTOLAR, ett par, empire Ryssland 1820-1840.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ARMBAND, pärla, rubiner, 14K (56) guld. St Petersburg 1898-1908.
ARMBAND, pärla, rubiner, 14K (56) guld. St Petersburg 1898-1908.
Klubbat pris 
910 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ARVI MÄENPÄÄ, olja på pannå, signerad.
ARVI MÄENPÄÄ, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ONNI OJA, olja på duk, signerad.
ONNI OJA, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
HÄNGE, emalj, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
865 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MAGNUS ENCKELL, bland teknik, signerad.
MAGNUS ENCKELL, bland teknik, signerad.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
700 EUR
BRICKA, silver, London 1765.
BRICKA, silver, London 1765.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR