Kan inte nå servern

Selected Classics Helsinki F192

 
272 föremål
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
GUSTAVIANSK SPEGEL, 1700-TALETS SLUT, SVERIGE.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början.
KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
STOLAR ETT PAR, gustavianska 1700-talets slut.
STOLAR ETT PAR, gustavianska 1700-talets slut.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LAMPETT, empire 1800-talets början.
LAMPETT, empire 1800-talets början.
Klubbat pris 
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
FIGURIN, porslin, Ryssland, Popov 1800-talets början.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SERGEY SERGEYEVICH SOLOMKO, SKISS "WILLY".
SERGEY SERGEYEVICH SOLOMKO, SKISS "WILLY".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
STOLAR 6 ST, rokoko, Finland 1700-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ARMBAND, pärla, rubiner, 14K (56) guld. St Petersburg 1898-1908.
ARMBAND, pärla, rubiner, 14K (56) guld. St Petersburg 1898-1908.
Klubbat pris 
910 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
VÄINÖ KAMPPURI, VINTERLANDSKAP.
VÄINÖ KAMPPURI, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
SANTERI SALOKIVI, "I FRISK BRIS".
Klubbat pris 
1 760 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ARVI MÄENPÄÄ, olja på pannå, signerad.
ARVI MÄENPÄÄ, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
ONNI OJA, olja på duk, signerad.
ONNI OJA, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
JUHO KYYHKYNEN, RENAR.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
KANDELABRAR, ETT PAR, silver, finska importstämplar Helsingfors 1926.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
OKÄND KONSTNÄR, FLAMLÄNDSK SKOLA, KROGINTERIÖR, 1600/1700-TAL.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
MARIA WIIK, STUGA I GRÖNSKANDE SKOG.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LJUSSTAKA/CASOLETTER ETT PAR, Ryssland 1820-30-tal.
LJUSSTAKA/CASOLETTER ETT PAR, Ryssland 1820-30-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Spegellampetter, ett par, senbarock 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BORD, Ryssland Jacobstil, 1800-talets början.
BORD, Ryssland Jacobstil, 1800-talets början.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KARMSTOLAR, ett par, empire Ryssland 1820-1840.
KARMSTOLAR, ett par, empire Ryssland 1820-1840.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SKÅLAR, ETT PAR, emalj och metall, Kina, 1700-talets mitt.
SKÅLAR, ETT PAR, emalj och metall, Kina, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
TORSTEN WASASTJERNA, VÅRBLOMMOR.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
ILJA REPIN, ALLMOGEHUS.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
WÄINÖ AALTONEN, PORTRÄTT AV ALEKSIS KIVI.
Klubbat pris 
1 651 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANTTI FAVÉN, MOLNIG DAG.
ANTTI FAVÉN, MOLNIG DAG.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VÄGGSKULPTURER ETT PAR, Peru 1700/1800-tal.
VÄGGSKULPTURER ETT PAR, Peru 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1841-65.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
JAKTDOLK, Danmark, 1700-tal.
JAKTDOLK, Danmark, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
SCHIAVONA, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
KAFFEKANNA, silver Petter Eneroth, Stockholm 1791.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
IKON, Ryssland 1899-1908, okänd guldsmed сж.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VÄINÖ KUNNAS, olja på duk, signerad.
VÄINÖ KUNNAS, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 EUR
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
FIGURIN, porslin, Popov, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
RING, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
RING, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, "MÅNSKEN".
VENNY SOLDAN-BROFELDT, "MÅNSKEN".
Klubbat pris 
1 867 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, LANDSKAP FRÅN ÅLAND (ÖNNINGEBY).
SIGRID SCHAUMAN, LANDSKAP FRÅN ÅLAND (ÖNNINGEBY).
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BRICKBORD, sengustavianskt ca 1800.
BRICKBORD, sengustavianskt ca 1800.
Återrop
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
TAKARMATUR, glas och målad metall, 1800-talets slut.
TAKARMATUR, glas och målad metall, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
RING, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
KASK, manskapsmodell för dragoner, Ryssland, 1910-tal.
KASK, manskapsmodell för dragoner, Ryssland, 1910-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ARMBAND, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
ARMBAND, briljantslipade diamanter, 18K vitguld.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
IKON, Ryssland 1700-talets slut.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
H. AHTELA, LANDSKAP.
H. AHTELA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H. AHTELA, LANDSKAP.
H. AHTELA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
ANTTI FAVÉN, DAMPORTRÄTT. FURSTINNAN LWOVA, FÖDD GAGARINA.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
LOUIS SPARRE, NATT I MARRAKECH.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MATTI KARPPANEN, STEGLITSER.
MATTI KARPPANEN, STEGLITSER.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MAGNUS ENCKELL, olja på duk, signerad.
MAGNUS ENCKELL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MATTA, Silke, Iran, old, 275x185 cm.
MATTA, Silke, Iran, old, 275x185 cm.
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
IKON, Moskva 1898-1914 Ryssland.
IKON, Moskva 1898-1914 Ryssland.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
IKON, Moskva 1882-1899 Ryssland.
IKON, Moskva 1882-1899 Ryssland.
Klubbat pris 
2 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KAMMARHERRENYCKEL, brännförgylld brons, Ryssland Nikolai I 1825-1855.
KAMMARHERRENYCKEL, brännförgylld brons, Ryssland Nikolai I 1825-1855.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
STOLAR, 6 st, Senbarock/Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
SOCKERSKÅLAR ETT PAR, gustavianska, Olof Hellbom, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
LJUSTAKAR ETT PAR, silver, Louis XV 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
MATTA, silke Ghom, 313x206 cm.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
IKON,  Moskva 1898-1914, Ryssland.
IKON, Moskva 1898-1914, Ryssland.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
AMPEL, gustaviansk ca 1800.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
MATHURIN MOREAU, brons, signerad.
MATHURIN MOREAU, brons, signerad.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Marakesh 1920.
HUGO BACKMANSSON, olja på duk, signerad och daterad Marakesh 1920.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
F. KLIMENKO, akvarell, signerad och daterad 1913.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1851.
Klubbat pris 
1 752 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
SAMOVAR, silver, Anders Wilhelm Felixsson, Lovisa 1857.
Klubbat pris 
2 101 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
EERO JÄRNEFELT, SKÄRJUNGFRUN OCH HAVSHJÄLTE.
Klubbat pris 
5 201 EUR
Utropspris
2 500 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, TJUR.
JUSSI MÄNTYNEN, TJUR.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SEKRETÄR AV ANDERS SCHERLING, gustaviansk, Stockholm 1783.
SEKRETÄR AV ANDERS SCHERLING, gustaviansk, Stockholm 1783.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 870 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, "Älg kalv".
JUSSI MÄNTYNEN, "Älg kalv".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ELLEN FAVORIN, HÖSTLANDSKAP.
ELLEN FAVORIN, HÖSTLANDSKAP.
Klubbat pris 
5 405 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, lås 14K vitguld.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor, lås 14K vitguld.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.
OFFICERSSABEL, Ryssland, modell 1881.
Klubbat pris 
15 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUSSI MÄNTYNEN, "Rosvoritari".
JUSSI MÄNTYNEN, "Rosvoritari".
Klubbat pris 
3 601 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR