Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

394 föremål
258. Gunnel Nyman, Bokhylla, 1940-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
227. Birger Kaipiainen, FAT, stengods, signerad B. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
393. Uhra-beata Simberg-ehrström, RYA, Finska handarbetets vänner.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
226. Toini Muona, SKÅL, rödlera, signerad TM daterad 1929.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
293. Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
390. Laila Karttunen, RYA, modell för Wetterhoff, 1930-tal. Ca 210x142 cm.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
86. Carolus Enckell, "RÖD KVADRAT".
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
51. Göran Augustson, "JULETID".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
198. Toini Muona, Kruka, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
76. Eero Hiironen, "LITEN RYMDKOMPOSITION".
Klubbat pris
950 EUR
Utropspris
1 000 EUR
308. Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
116. Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
136. Tapio Wirkkala, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
343. RUT BRYK OCH CARL-JOHAN BOMAN, Bord, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
26. JUHANI HARRI, "BESÖKARE".
26. JUHANI HARRI, "BESÖKARE".
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
200. Toini Muona, Vas, keramik, signed TM.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
46. KIMMO PYYKKÖ, Trä och färg, a tergo signering.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
66. Veikko Vionoja, INTERIÖR.
66. Veikko Vionoja, INTERIÖR.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
278. Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
73. Per Stenius, "INDISKA GESTALTER".
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
87. Lauri Ahlgrén, "BELLA".
87. Lauri Ahlgrén, "BELLA".
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
205. Toini Muona, VAS, stengods, signerad TM, Arabia.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
122. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1981.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
232. Kyllikki Salmenhaara, FAT, stengods, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
236. Gerda Thesleff, vas, porslin, signerad GT.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
159. Timo Sarpaneva, signerad Timo Sarpaneva-Iittala -55.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
266. Paavo Tynell, TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
259. TAKLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
10. Alice Kaira, "MODERS LYCKA".
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
347. Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, Orno 1960-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
382. HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
47. Robert Lucander, KOMPOSITION.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
84. Kuutti Lavonen, "MAARIT".
84. Kuutti Lavonen, "MAARIT".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
224. Kati Tuominen-Niittylä, Fat, rödlera, signerad KN.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
366. Alvar Aalto, Bord / konferensbord, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
60. Veikko Takala, "VÄNTNING".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 900 EUR
27. Eemu Myntti, "DANSÖS".
27. Eemu Myntti, "DANSÖS".
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
91. Kari Riipinen, "THE LAST ONE".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
182. Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
377. JUHANI VÄLKEPINTA, Fåtölj, "Tornrum stolen". 1989.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
290. GUNNEL NYMAN, Bokhylla, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
53. KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
69. "KOMPOSITIO PÅ GRÅTT".
69. "KOMPOSITIO PÅ GRÅTT".
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
70. Per Stenius, "VÅRVINTER".
70. Per Stenius, "VÅRVINTER".
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
55. Per Stenius, "HARDWAR EVENING".
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
152. Gunnel Nyman, GLASSERVIS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
222. Kyllikki Salmenhaara, Vas, signerad KS, Arabia.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
92. Arvid Broms, "LUOVA IHMINEN/EMMI JURKKA & EGO".
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
123. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1978.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
376. PAAVO TYNELL, Kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
700 - 900 EUR