Lilla Bukowskis S190

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
80FAT samt TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing ( 1796-1820).Ej med stjärnspricka.
125SKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Tre lås medföljer.
128EVALD KALLSTENIUS, Skärgårdsklippa.Korrekt konstnär ska vara Gottfrid Kallstenius.
139ÄGG, stengods. Hans Hedberg.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
140ÄGG, stengods. Hans Hedberg.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
141ÄGG, stengods. Hans Hedberg.Berörs av konstnärsavgifft. Droite de Suite.
143ÄGG, stengods. Hans Hedberg.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
145ÄGG, stengods. Hans Hedberg.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
146ÄGG, stengods. Hans Hedberg.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
153SKÅP. Barock.Dekordel på ena dörrhalvan lös samt liten del som lossnat.
176KAFFEKANNA MED LOCK, silver. Lars Fredin, Söderhamn 1837.Kannans nedre bård har, baktill, en tydlig stötskada.
191SERVISDELAR, 15 st, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Korrekt antal tallrikar skall vara 14 st.
196TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
234ARTHUR PERCY, Blomsterstilleben.Tilläggsinformation: Även målning a tergo.
261BARSKÅP, Bodafors sannolikt 1950-tal.Fel bild i den tryckta katalogen.
332JOHNNY OPPENHEIMER, Stilleben med skål och vaser.Tilläggsinformation: Med dedikation a tergo.
338SÄNGGAVLAR, 2 st, Josef Frank, Svenskt Tenn, modellnummer 960.Tilläggsinformation: Modellen formgiven år 1939.
339TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.Tilläggsinformation: Modellen formgiven år 1984. Enligt uppgift lät Nordiska Galleriet göra några få exemplar med en grå färgnyans som endast de hade rätt till, Zinkhyllan och även stolen Concret i trä såldes i denna grå färg. Detta gjordes ca 1985. Den grå Zinkhyllan finns i några få ex. dessutom med Bohlins signatur.
352ASSIETTER, 3 st, porslin. Flora Danica, Kongl Dansk, 1900-talets början.Kantlagning.
354TALLRIKAR, 3 st (2+1), porslin. Flora Danica, Köpenhamn 1900-talets början.En tallrik hausmalerie.
366TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Kantnagg
370"Tidig snö".Diameter 106 cm.
406DORIS LINDNER, Rullande tax.Liten skada på örat. Se bild.
408HENRY JOHN YEEND KING, Par vid å.Signerad Yeend King Korrekt titel: "Par vid å"
412GUNNAR ZETTERSTRÖM, Stockholm i vinterskrud.Fel bild i den tryckta katalogen. Se korrekt bild på nätet.
435FIGURIN, keramik. Lisa Larsson, Gustavsberg. Pippi Långstrump.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
516TOR BJURSTRÖM, "Ungskog".Tilläggsinformation: Stämpelintygad av Fredrik Bjurström/Jesper Bjurström a tergo.
523ANDERS ANDERSEN-LUNDBY, Man med kälke i vinterlandskap.Dukskada.
530AUGUST WILHELM SAABYE, Fiskarpojke.Trolig lagning på ena fingret.
544Blomma.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
563AGNES CLEVE, "New York".Tilläggsinformation: Intygad av Jon And a tergo på inramningen.
564JOHN JON-AND, "Hus och kvarnar".Tilläggsinformation: Intygad a tergo på inramning.
568SVEN X:ET ERIXSON, Danserskan.Tilläggsinformation: Detta är förmodligen en förstudie till gobelängen "Melodier vid torget" som hänger i Göreborgs konserthus och som vävdes 1937-39. Skissen är förmodligen utförd ca 1935, och dateringen senare möjligen i samband med montering på nuvanrande linneduk.
583RING med briljantslipad diamant ca 0.50 ct.Litet nagg på sten.
589JEAN-ANTOINE HOUDON, Diana.Pilen av.
631BENGT LINDSTRÖM, Röd figur.Det är akryl på papper.
651BIRGIT BROMS, Skridskoåkare.Är ett grafiskt arbete av Birgit Broms, ingen numrering då det rör sig om en epreuve d'artist.
662OSCAR REUTERSVÄRD, Omöjlig figur.Olja på duk, 91 x 73 cm.
712"Jubileumspärm Fotograficentrum".Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
719EDWARD WESTON, Bok,Ej genomgången. Säljes i befintligt skick.
735JUDY OLAUSEN, "Warhol".Tilläggsinformation: Ytterligare en kopia medföljer (med vikveck, tejprester och skador).
742LENNART NILSSON, Foster.Tilläggsinformation: Ur boken "Ett liv blir till".
743LENNART NILSSON, Foster.Tilläggsinformation: Ur boken "Ett liv blir till".
744LENNART NILSSON, Foster.Tilläggsinformation: Ur boken "Ett liv blir till".
783JAMES COIGNARD, Utan titel.Korrekt teknik är blandteknik på papper uppklistrat på masonitpannå.
784Historisk bataljscen.Tilläggsinformation: Avbildar "Battle on the ice" 1242, där prins Alexander Nevsky vinner över den livländska riddarorden.
786BRUNO LILJEFORS, Landskap med hund.Berörs av konstnärsavgift. Droite de Suite.
794JAN DIRKSZ BOTH Hans art, Italienskt landskap med rastande sällskap.Tilläggsinformation: Troligen efter ett original i Palazzo Braschi, Rom.
826BÄGARE, silver, stämplad Berndt Johan Eschenburg (verksam 1762-1767(-82)), Enköping 1759.Ej stämplad Eric Ahlin, endast Berndt Johan Eschenburg, Enköping 1759. Observera att mästaren ej är verksam då man slagit årsbokstaven.
837GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand.Ej Gunnar Wennerberg, endast Rörstrand.
849BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771.Bägaren är stämplad av Olof Söderman, Lidköping 1732.
863SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.Tilläggsinformation: Originalkvitto daterat 22 december 1936 medföljer.
864KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.Tilläggsinformation: Originalkvitto daterat den 9 augusti 1937 medföljer
952ROGER RISBERG, Utan titel.Tilläggsinformation: A tergo ytterligare en teckning.
967SKULPTURER, 2 st. Hälsingland, 18-1900-tal.Tilläggsinformation: Anna Elisabeth Jonson/Jonsdotter föddes 14 mars 1855 i Järvsö. Hennes far var drängen Jon Ersson. År 1890 står hon som "Frånskild kvinna, mor i familjen (2 barn) till socken hörande utan stadig hemvist från Åsbo, Järvsö".
970HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign.Tilläggsinformation: Inköpskvitto från Nermans bokhandel i Norrköping, 1947 medföljer.
1000VÄVNAD, gobelängvariant. "Blå Crocus". 31,5x39 cm. Signerad AMF (Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB).Tilläggsinformation: Ett exemplar finns i Victoria and Albert Museums collections, London.
1060GUNGSTOL, Hans J Wegner, Danmark 1961.Tilläggsinformation: Modellen formgiven 1944.
1061SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal.Tilläggsinformation: Modellen formgiven 1949.
1064NICHOLAS DORIGNY, St. Sebastians martyrium; St. Petronilles gravsättning. (2).Rätt motiv: St. Sebastians martyrium; St. Petronilles gravsättning.
1093Utsikt över Stockholm Slott.Okänd konstnär, 18/1900-tal
1099ANTOINE LOUIS BARYE Efter, Häst.Skall vara Antoine Louis Barye, Efter.
1104ANDY WARHOL (Efter), "Marilyn".Berörs EJ av konstnärsavgift. NOT droite de Suite.
1111Kleopatra i badet.Tilläggsinformation: Målningen har tidigare varit tillskriven Pieter Lastman (1583-1633)
1135WALTER BENGTSSON, Ur "Spelrum Futurum".Tilläggsinformation: Detalj ur Spelrum Futurum, relief, från Waler Bengtssons konastnärliga installation på Kaknästornet.
1138"Les Maitres de l'Affiche" (16).Tilläggsinformation: Serien "Les Maitres de l'Affiche" började ges ut 1895 som en 60 månader lång prenumeration, varje månad erhölls 4 blad. Serien blev mycket populär då den möjliggjorde att lätt samla på tidens mest betydande affischer i ett mer lätthanterligt format. Tryckkvalitén var för tiden ovanligt hög.
1147TSUGUHARU FOUJITA (Efter), "Le rêve".
1183JOSEPH MAGNUS STÄCK, Kvinna med barn utanför en torpstuga.Tilläggsinformation: Målningen troligen utförd i Närke där Stäck gästade Anckarswärdska godset Carlslund sommaren 1838. (G. Serner, "Johan Magnus Stäck 1812-1868", Skånska Konstföreningens publikation, 1934, sid 30.
1190FÅTÖLJ, modell "EJ 20", Jörgen Gammelgaard tillverkad av Erik Jörgensen möbelfabrik, Danmark.Tilläggsinformation: Modellen formgiven 1979.
1198ADOLPHE JEAN HAMESSE, "De Moulin d'Hoeylandt".Tilläggsinformation: A tergo etikett: "Aug. Bonnefoy, Place de Louvain 23, prés de Treurenberg".
1223REINHOLD NORSTEDT, Månskenslandskap med fiskare i en båt intill en strand; i bakgrunden en by.Tilläggsinformation: Utförd under konstnärens vistelse i Frankrike 1875 eller 1878-81.
1225REINHOLD NORSTEDT, Lugnet, Lunda.Tilläggsinformation: Norstedt föddes på Lunda herrgård utanför Vingåker. Under hela sin konstnärsbana utförde han en rad målningar från denna trakt.
1241BOK, 5 volymer, Prins Wilhelms reseskildringar, Stockholm 1927-31, 4-5 upplagan, ex 945.Tilläggsinformation: En del signerad av prins Wilhelm.
1255FRANCIS WHEATLEY (Efter), "Cries of London".13 Gravyrer. 2 oramade med skador.
1265PETER DAHL, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".Tilläggsinformation: De luxutgåvan.
1268CARL LARSSON, "Gerhard Arfwedsson".Tilläggsinformation: Porträttet föreställer Patron Arfwedson på Ulfshyttan i Dalarna.
1292FÄRGLITOGRAFISK AFFISCH, omkring 1900.Tilläggsinformation: Teaterpjäsen hade premiär i Paris den 17 januari 1899.
1296RICHARD BERGH "Redaktör Fredrik Vult von Steijern med maka Gerda"Fredrik Vult von Steijern grundade Dagens Nyheter och bodde på Kaggeholm, Ekerö. Tilläggsinformation: Porträttet av Fredrik Vult von Steijern utfört i Stockholm 1891 enligt påskrift a tergo.
1456MÄRKLIN RÄLSBUSS TW 800,Lösa delar.
1518KAVAJ, Chanel.Korrekt storlek är fransk 36.
1523KAPPA, Chanel.Enligt uppgift storlek fransk 38. Tilläggsinformation: Påse med extra knappar medföljer.
1534HERRCAPE, Hermès, "Inverness cape"."Inverness cape"
1547JACKA, P Plume, Paris.Tilläggsinformation: Inköpt i Paris.
1555JACKA, Marie Louise.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1556KLÄNNING, Biba.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1557CAPE, 1900-talets första hälft.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1558KLÄNNING, Belinda Belville.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1559KLÄNNING, Bröderna Magnusson Borås.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1560BYXA, Saint Laurent .Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1561KLÄNNING, K.Williams Stockholm.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1562JACKA, 1940-tal.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1563KNYTBLUS, Lanvin Paris.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1564KLÄNNING, Céline.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1565KLÄNNING, Givenchy.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1566TUNIKA, Biba.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1567KLÄNNING, Betty Kestenberg.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1568KOFTA, Katja of Sweden.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1569BYXA, Christian Dior.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1570KAPPA, Béve.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete
1571TUBKLÄNNING MED BOLERO.Tilläggsinformation: Säljs av Myrorna för Frälsningsarméns sociala arbete

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
4BENGT LINDSTRÖM, Gult ansikte.
72MARIA VOS, Stilleben med glaspokal, flaska och frukter.
135RING, 18k vitguld.
152Stilleben med fasan.
164FIGURIN, porslin. Blanc de Chine. Qing 1700-tal.
178LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Carl Bröske, Stockholm, verksam 1798-1822/42.
236SKÅL, stengods. Patrick Nordström, Isle, Danmark 1927.
237VAS, stengods. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.
242DOSA, sköldpadd, guld och Vernis Martin. Louis XVI.
277RAGUSKED, silver. Köpenhamn 1873. Jugend.
304VAS, glas. Edvin Öhrström, Orrefors. Ariel.
423AMPEL, för tre ljus. Karl Johan.
462NILS NILSSON SKUM, Same med renar.
488ROGER RISBERG, Utan titel.
489ROGER RISBERG, Utan titel.
659NILS NILSSON SKUM, "Saivo Rova 1910-talet".
661FRULS TILPO, "Gorilla".
732SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912), varav en med Qianlongs märke.
745TALLRIK, keramik. Edition Picasso No 193. Madoura 104/150.
758NILS NILSSON SKUM, Älgar i vattendrag.
771JOSEFINA HOLMLUND, Vidsträckt sommarlandskap.
787BRUNO LILJEFORS, Landskap med hund.
789REMBRANDT HARMENSZ VAN RIJN Efter, Mansporträtt i röd turban.
790REMBRANDT HARMENSZ VAN RIJN Efter, Manporträtt i vit turban.
831RING med briljantslipad diamant,
838CARL BRANDT, Vinterlandskap.
870LIGGSTOL, "Modell 36". Bruno Mathsson, Mathsson International 2006.
871LIGGSTOL, "modell 36", Bruno Mathsson, Mathsson International Värnamo 2006.
974Knut Lundström "Klangbillede i e:dur"
1055FAT,porslin. Kina, Republik-stil, 1900-talets andra hälft.
1164Vilande kor.
1206SOPPSLEV, silver. J.N.Palm, Visby 1871.
1211"Il Golfo di Napoli"/ "Napoli il Golfo di Pozzuoli".
1409RUTH HARRIET LOUISE, Greta Garbo.
1642SCARF, Hermès, "Sacre de Printemps".
1646PLÅNBOK, Hermès, modell "Dogon".
1765SCARF, Christian Dior.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.