Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
33 föremål
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
133. FAT, majolika. Pallisys art, Historismus.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
206. PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
768. KAFFEKANNA med LOCK, porslin. 1700-tal troligen Meissen.
768. KAFFEKANNA med LOCK, porslin. 1700-tal troligen Meissen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 500 SEK