Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
479. AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.
479. AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
295. Antoni Tàpies, "A.T.".
295. Antoni Tàpies, "A.T.".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
594. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
594. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
611. VICKE LINDSTRAND, skål, "Safari/Högvilt", Kosta, 1960-70-tal.
611. VICKE LINDSTRAND, skål, "Safari/Högvilt", Kosta, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Sven Jonson, "Skuggspel".
69. Sven Jonson, "Skuggspel".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. PORTFÖLJ, "1977".
225. PORTFÖLJ, "1977".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
10. Pelle Åberg, Dam med cigarett.
10. Pelle Åberg, Dam med cigarett.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
310. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtöljer, 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
310. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtöljer, 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
402. TYRA LUNDGREN, bord med kakelplattor, Arabia 1928.
402. TYRA LUNDGREN, bord med kakelplattor, Arabia 1928.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
110. Max Walter Svanberg, Utan titel.
110. Max Walter Svanberg, Utan titel.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. Max Walter Svanberg, "Imaginärt porträtt".
106. Max Walter Svanberg, "Imaginärt porträtt".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Motiv med tre kvinnor.
107. Max Walter Svanberg, Motiv med tre kvinnor.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
327. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
327. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
405. CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal.
405. CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. CARL MALMSTEN, skåp "Island".
423. CARL MALMSTEN, skåp "Island".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
311. ANNA PETRUS/ FIRMA SVENSKT TENN, ljuskrona, 1920-30-tal.
311. ANNA PETRUS/ FIRMA SVENSKT TENN, ljuskrona, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
238. Marc Chagall (Efter), "Les Coquelicots".
238. Marc Chagall (Efter), "Les Coquelicots".
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
329. JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn. Variant av modell 2225.
329. JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn. Variant av modell 2225.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
289. Pablo Picasso, "Dans l'atelier".
289. Pablo Picasso, "Dans l'atelier".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
277. Joan Miró (Efter), "Une femme".
277. Joan Miró (Efter), "Une femme".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
271. Joan Miró, Utan titel, ur: "Le lézard aux plumes d'or".
271. Joan Miró, Utan titel, ur: "Le lézard aux plumes d'or".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. Hilding Linnqvist, Sommardag i parken.
37. Hilding Linnqvist, Sommardag i parken.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
324. JOSEF FRANK, soffa. Firma Svenskt Tenn, modell 703.
324. JOSEF FRANK, soffa. Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
222. Olle Bærtling, "Ripari".
222. Olle Bærtling, "Ripari".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
158C. Pierre Olofsson, "Fans".
158C. Pierre Olofsson, "Fans".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
785A. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 246 x 182 cm. Signerad AB MMF BN.
785A. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 246 x 182 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
250. Max Ernst, "La loterie du jardin zoologique".
250. Max Ernst, "La loterie du jardin zoologique".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
787. MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 282 x 211 cm. Signerad AB MMF BN.
787. MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 282 x 211 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
93. ISAAC GRÜNEWALD.  Signerad Grünewald. Akvarell och tusch på papper.
93. ISAAC GRÜNEWALD. Signerad Grünewald. Akvarell och tusch på papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
3. Erling Ärlingsson, Kustmotiv med segelbåt.
3. Erling Ärlingsson, Kustmotiv med segelbåt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
588. Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM, armlänk, Lapponia, 18k.
588. Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM, armlänk, Lapponia, 18k.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
633. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1999.
633. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1999.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
237. Marc Chagall, "Le Roi David".
237. Marc Chagall, "Le Roi David".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
654. RICCARDO LICATA, skål, Venini Murano, Italien 1950-tal.
654. RICCARDO LICATA, skål, Venini Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
659. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
659. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1964.
695. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1964.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
507. SAMURAI SHOKAI, te- och kaffeservis, 10 delar, Yokohama, Japan.
507. SAMURAI SHOKAI, te- och kaffeservis, 10 delar, Yokohama, Japan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
692. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
692. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
213. Enrico Baj, "Personaggio decorato".
213. Enrico Baj, "Personaggio decorato".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. AUGUSTE RENOIR. Litografi, 1904, tryckt signatur.
292. AUGUSTE RENOIR. Litografi, 1904, tryckt signatur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
153. Albert Johansson, "Nr 9".
153. Albert Johansson, "Nr 9".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
56. ERIC DETTHOW. Olja på duk.
56. ERIC DETTHOW. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
332. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
332. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
630. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1960.
630. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
308. FIRMA SVENSKT TENN, bordspegel, Stockholm 1928.
308. FIRMA SVENSKT TENN, bordspegel, Stockholm 1928.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
810. MATTA. "Falurutan, grön". Rölakan. 233,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF BN.
810. MATTA. "Falurutan, grön". Rölakan. 233,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma  Svenskt Tenn, 1930-talets början.
480. UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, 1930-talets början.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
515. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vaser, 1 par, Lund 1965-66, sterling.
515. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vaser, 1 par, Lund 1965-66, sterling.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
79. Primus Mortimer Pettersson, Mina drömmars stad.
79. Primus Mortimer Pettersson, Mina drömmars stad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
159. Albert Johansson, "Grå bild".
159. Albert Johansson, "Grå bild".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
831A. MATTA. "Violetta blå". Tät rya. 262 x 141,5 cm. Signerad AB MMF BN.
831A. MATTA. "Violetta blå". Tät rya. 262 x 141,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
349. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
349. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
36. Lars Boëthius, Vinter vid Karlbergsstrand.
36. Lars Boëthius, Vinter vid Karlbergsstrand.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
795. MATTA. Flossa. 315 x 267 cm. Sverige 1920-tal.
795. MATTA. Flossa. 315 x 267 cm. Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
765. RUT BRYK, väggrelief, Arabia Finland.
765. RUT BRYK, väggrelief, Arabia Finland.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
770. PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
770. PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
95. ISAAC GRÜNEWALD. Blandteknik, tusch på papper. Signerad Grünewald.
95. ISAAC GRÜNEWALD. Blandteknik, tusch på papper. Signerad Grünewald.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
149. Lennart Jirlow, "Le Figaro".
149. Lennart Jirlow, "Le Figaro".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
333. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
333. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. INGEBORG LUNDIN, vas, "Melon", Orrefors 1950-tal.
614. INGEBORG LUNDIN, vas, "Melon", Orrefors 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. Waldemar Lorentzon, "God Jul".
18. Waldemar Lorentzon, "God Jul".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
19. Axel Olson, "Spader kung".
19. Axel Olson, "Spader kung".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
600. EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors 1938.
600. EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors 1938.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
399. SIMON GATE, takarmatur, glas, Orrefors, ca 1925.
399. SIMON GATE, takarmatur, glas, Orrefors, ca 1925.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
658. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
658. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
499. GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.
499. GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
272. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
276. Joan Miró, "La mélodie acide".
276. Joan Miró, "La mélodie acide".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
809. MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 311 x 210 cm. Signerad AB MMF BN.
809. MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 311 x 210 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
557. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1970, 18k.
557. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1970, 18k.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.
631. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
380. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
380. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
122. Axel Kargel, "Kustväg".
122. Axel Kargel, "Kustväg".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
643. ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ, fat, Nancy, Frankrike, 1920-tal.
643. ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ, fat, Nancy, Frankrike, 1920-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
682. WILHELM KÅGE, urna med lock, Farstagods, Gustavsbergs Studio 1957.
682. WILHELM KÅGE, urna med lock, Farstagods, Gustavsbergs Studio 1957.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
774. CORNEILLE BEVERLOO, fat,  F. Delille, Paris 1998.
774. CORNEILLE BEVERLOO, fat, F. Delille, Paris 1998.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
660. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
660. PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. ATELIER BORGILA, jardinière, Stockholm 1940, sterling.
516. ATELIER BORGILA, jardinière, Stockholm 1940, sterling.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
534. TOM AHLSTRÖM, kandelaber för tio ljus, Konstfack, Stockholm 1966, sterling.
534. TOM AHLSTRÖM, kandelaber för tio ljus, Konstfack, Stockholm 1966, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
668. G. A. WERNER tillskriven, praktskål på fot, Rörstrand, 1880.
668. G. A. WERNER tillskriven, praktskål på fot, Rörstrand, 1880.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
747. HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
747. HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
290. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte et bleue".
290. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte et bleue".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK