Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
824. MATTA. Reliefrya. 259,5 x 172 cm. Signerad KH (KM?). Sverige omkring 1960.
824. MATTA. Reliefrya. 259,5 x 172 cm. Signerad KH (KM?). Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
805. MATTA. "Gul-grön Stjärnmatta". Rölakan. 254,5 x 213,5 cm. Signerad AP.
805. MATTA. "Gul-grön Stjärnmatta". Rölakan. 254,5 x 213,5 cm. Signerad AP.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
513. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vas, Lund 1959, sterling.
513. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vas, Lund 1959, sterling.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. SIGURD PERSSON, halssmycke, Stockholm 1984, smed Madeleine Muhr.
571. SIGURD PERSSON, halssmycke, Stockholm 1984, smed Madeleine Muhr.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
666. GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall, 1897.
666. GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall, 1897.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio, 1940-tal.
707. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio, 1940-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
744. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
664. TAPIO WIRKKALA, skål, Iittala, Finland 1956.
664. TAPIO WIRKKALA, skål, Iittala, Finland 1956.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
597. SIMON GATE, lockpokal, Orrefors, 1947.
597. SIMON GATE, lockpokal, Orrefors, 1947.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
826. MATTA. Rölakan. 302 x 203  cm. Signerad MG. Sverige omkring 1960.
826. MATTA. Rölakan. 302 x 203 cm. Signerad MG. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
728. GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstand.
728. GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstand.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
400. GUNNAR ASPLUND, taklampa Böhlmarks, Stockholm.
400. GUNNAR ASPLUND, taklampa Böhlmarks, Stockholm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
370. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio 1940-tal.
706. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio 1940-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
367. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
754. JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien.
754. JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
711. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
711. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna  Bodafors 1930.
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
535. SIGURD PERSSON, fat, Stockholm 1977, sterling, smed Lars Munkhammar.
535. SIGURD PERSSON, fat, Stockholm 1977, sterling, smed Lars Munkhammar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
608. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk.
608. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
403. CARL MALMSTEN, fåtölj "Konsert" ca 1926.
403. CARL MALMSTEN, fåtölj "Konsert" ca 1926.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
314. ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
314. ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. SKÅL, Farstagods, Wilhelm Kåge, Gustavsbergs Studio, 1950-tal.
684. SKÅL, Farstagods, Wilhelm Kåge, Gustavsbergs Studio, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. MATTA. Rölakan. 256,5 x 163. Signerad IK (sannolikt Irma Kronlund).
819. MATTA. Rölakan. 256,5 x 163. Signerad IK (sannolikt Irma Kronlund).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
607. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk, 1963.
607. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk, 1963.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. Primus Mortimer Pettersson, Aftonstämning.
81. Primus Mortimer Pettersson, Aftonstämning.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
521. ATELIER BORGILA, ljusstakar, 1 par, Stockholm 1950, sterling.
521. ATELIER BORGILA, ljusstakar, 1 par, Stockholm 1950, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
80. Primus Mortimer Pettersson, Strandbild, Frösön.
80. Primus Mortimer Pettersson, Strandbild, Frösön.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
77. Primus Mortimer Pettersson, Staden vid floden.
77. Primus Mortimer Pettersson, Staden vid floden.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
677. WILHELM KÅGE, drakmamma, Argenta, Gustavsberg 1939.
677. WILHELM KÅGE, drakmamma, Argenta, Gustavsberg 1939.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780. DRAPERI. "Kungsljus". Rölakan. 242 x 150 cm. Signerat MMF.
780. DRAPERI. "Kungsljus". Rölakan. 242 x 150 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
784. DRAPERI. Inplock på linnebotten. 229,5 x 146 cm. Komponerat av Ingrid Dessau.
784. DRAPERI. Inplock på linnebotten. 229,5 x 146 cm. Komponerat av Ingrid Dessau.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
570. CLAES GIERTTA, armring, Stockholm 1977. 18k.
570. CLAES GIERTTA, armring, Stockholm 1977. 18k.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. WILHELM KÅGE, vas, Farstagods, Gustavsbergs Studio, 1952.
681. WILHELM KÅGE, vas, Farstagods, Gustavsbergs Studio, 1952.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Isaac Grünewald, "Spelledaren, förspelet" (dräktskiss).
96. Isaac Grünewald, "Spelledaren, förspelet" (dräktskiss).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731. ISAAC GRÜNEWALD, fat, Rörstrand 1943.
731. ISAAC GRÜNEWALD, fat, Rörstrand 1943.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
371. JOSEF FRANK, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 648.
371. JOSEF FRANK, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 648.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1919.
595. SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1919.
Klubbat pris 
9 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
256. Friedensreich Hundertwasser, "Good morning city".
256. Friedensreich Hundertwasser, "Good morning city".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
665. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas" Iittala, Finland 1988.
665. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas" Iittala, Finland 1988.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
294. Antoni Tàpies, "M et fléches".
294. Antoni Tàpies, "M et fléches".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. K. ANDERSON, jardinjär, Stockholm 1906.
510. K. ANDERSON, jardinjär, Stockholm 1906.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
612. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta, 1950-tal.
612. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta, 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn. Variant av modell 2115.
341. JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn. Variant av modell 2115.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
528. C.G. HALLBERG, bordslampa, Stockholm 1927.
528. C.G. HALLBERG, bordslampa, Stockholm 1927.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
249. Sonia Delaunay, Utan titel, ur: "Music Maestro please I".
249. Sonia Delaunay, Utan titel, ur: "Music Maestro please I".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
331. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 649.
331. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 649.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
492. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen,  Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
492. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
498. HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling,
498. HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling,
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
376. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, variant av modell 2115.
376. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, variant av modell 2115.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. Joan Miró, "Les essències de la terra".
268. Joan Miró, "Les essències de la terra".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
264. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
265. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
265. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet,  Göteborg.
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
815. MATTA. Rölakan. 272,5 x 217 cm. Signerad AÅ R. Sverige 1950-tal.
815. MATTA. Rölakan. 272,5 x 217 cm. Signerad AÅ R. Sverige 1950-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
821. MATTA. "Aplarna om morgonen". Rölakan. 197,5 x 140 cm. Signerad BR.
821. MATTA. "Aplarna om morgonen". Rölakan. 197,5 x 140 cm. Signerad BR.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
817. MATTA. Rölakan. 273,5 x 172 cm. Sverige omkring 1950.
817. MATTA. Rölakan. 273,5 x 172 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
655. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
655. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
657. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
657. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. MARTIN ÖMAN, ljusstakar, ett par, Malmö 1976.
539. MARTIN ÖMAN, ljusstakar, ett par, Malmö 1976.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
315. NILS FOUGSTEDT, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
315. NILS FOUGSTEDT, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
546. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, brosch, Lund, 1965, sterling.
546. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, brosch, Lund, 1965, sterling.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1938.
673. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg 1938.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
347. JOSEF FRANK, skrin, Firma Svenskt Tenn.
347. JOSEF FRANK, skrin, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
393. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Herman Bergman, 1920-tal.
393. AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Herman Bergman, 1920-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
16. Adolf Hallman, På Berns Salonger.
16. Adolf Hallman, På Berns Salonger.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
15. Adolf Hallman, Sommardag på stranden.
15. Adolf Hallman, Sommardag på stranden.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
565. ATELIER BORGILA, ring, Stockholm 1969, 18k.
565. ATELIER BORGILA, ring, Stockholm 1969, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
381. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
381. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
531. VAS, silver, Gustaf Jansson, C.G Hallberg, Stockholm 1955.
531. VAS, silver, Gustaf Jansson, C.G Hallberg, Stockholm 1955.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK