Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1796. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Chongzhen omkring 1630-1640.
1796. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Chongzhen omkring 1630-1640.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1811. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1811. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1714. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1714. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1646. SKÅL, porslin. Republik, med Qianlong sigillmärke.
1646. SKÅL, porslin. Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1781. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1781. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1782. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1782. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1459. SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
1459. SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1663. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik.
1663. SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1813. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1813. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1786. SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1786. SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1661. SKÅLAR, sju stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1661. SKÅLAR, sju stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1410. SKÅLFAT, ett par, ding. Song dynastin (960-1279).
1410. SKÅLFAT, ett par, ding. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1635. SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.
1635. SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1761. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1761. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1767. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1767. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
1824. SKÅP, trä med beslag i vit metall. Korea.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
517. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
517. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
563. SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
563. SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1478. SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1478. SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1869. SNUSFLASKOR, 10 stycken. Qing dynastin.
1869. SNUSFLASKOR, 10 stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1477. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1477. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1601. SOCKERSKÅL samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. SOCKERSKÅL samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
628. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
624. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
624. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
631. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
622. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
622. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
627. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
636. SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.
636. SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
625. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
625. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
633. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1554. SPEGELGLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1554. SPEGELGLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
1393. SPINDELUR, Baillon, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1384. SPINDELUR, Bourdillon, Stockholm, guld, sent 1700-tal.
1384. SPINDELUR, Bourdillon, Stockholm, guld, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1392. SPINDELUR, Garneij, Stockholm 1700-tal.
1392. SPINDELUR, Garneij, Stockholm 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
1385. SPINDELUR, Gladman, Stockholm, trefärgat guld, ca 1780-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1387. SPINDELUR, Jacob Kock, Stockholm, guld, ca 1800.
1387. SPINDELUR, Jacob Kock, Stockholm, guld, ca 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1388. SPINDELUR, Julien le Roy, Paris, ca 1780.
1388. SPINDELUR, Julien le Roy, Paris, ca 1780.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1398. SPINDELUR, Le Roy, guld, Paris, ca 1780.
1398. SPINDELUR, Le Roy, guld, Paris, ca 1780.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1386. SPINDELUR, Söderman, Stockholm, ca 1800.
1386. SPINDELUR, Söderman, Stockholm, ca 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1397. SPINDELUR, emaljarbete med nyklassicistiskt motiv, Paris, ca 1800.
1397. SPINDELUR, emaljarbete med nyklassicistiskt motiv, Paris, ca 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. SPINDELUR, guld, Wilhelm Pauli, tidigt 1800-tal.
1382. SPINDELUR, guld, Wilhelm Pauli, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1383. SPINDELUR, Öhman, Stockholm ca 1800.
1383. SPINDELUR, Öhman, Stockholm ca 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1401. SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
1401. SPIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr. - 220 e. Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK