Höstens Klassiska 577

144 föremål
561. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
562. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
563. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
578. URNOR, ett par. 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
579. TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
580. URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
581. A RARE AND LARGE RHYTON VASE. French Empire, early 19th century.
Klubbat pris
500 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
587. FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
589. ASK med lock. Barock, daterad 1730.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
591. ASK med lock, daterad 1782.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. EMALJPLAKETT. Sannolikt Holland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
594. REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. RUMSINREDNING. Hälsingland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
603. SKULPTUR. Tysk mästare, omkring 1500.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
604. GALJONSFIGUR, 1800-tal.
604. GALJONSFIGUR, 1800-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK