Höstens Klassiska 577

144 föremål
589. ASK med lock. Barock, daterad 1730.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
505. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
591. ASK med lock, daterad 1782.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
557. BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
509. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. EMALJPLAKETT. Sannolikt Holland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
533. SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. ÖLGÅS. Norge, daterad 1838.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
534. POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
503. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
594. REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. ÖLGÅS. Norge, daterad 1776.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
598. ÖLGÅS. Norge, daterad 1832.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
494. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
578. URNOR, ett par. 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. AMPEL, för tre ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
597. ÖLGÅS. Norge. Daterad 1845.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
469. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
491. AMPEL, för tre ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
515. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
465. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
490. AMPEL. Nordeuropa, omkring år 1800.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
545. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
473. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
484. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. SPEGEL, av Nils Meunier (spegelmakare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
504. BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
506. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
563. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
514. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK