Klassiska 586

110 föremål
1356. VIOLIN, signerad och daterad av Jacques Boquay, Paris 1724.
Klubbat pris
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1328. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
1276. AMPEL, för nio ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1319. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1326. SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1330. SKULPTUR. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1337. RESEUR I ORIGINALFODRAL. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1325. BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1266. LJUSKRONA, för tolv ljus. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1248. SPEGEL. England, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1268. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1275. LJUSKRONA, för nio ljus. Barockstil, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1320. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1352. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1278. AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1257. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1349. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1277. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1249. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1350. LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1321. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1340. KONSOLUR, av Petter Malm (verksam i Stockholm 1766-82). Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1271. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1270. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1274. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1284. KANDELABER, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1280. AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1353. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1335. CARL LARSSONS UTSTÄLLNINGSMEDALJ, guld, Biennalen i Venedig 1905.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1292. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1345. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1272. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1327. SKULPTUR. Sengotisk, troligen 1500-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1255. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1351. URNA, på sockel. Troligen Italien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1289. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1339. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1357. STRÅKE, märkt Albert Nürnberger, 1930/40-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1348. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1250. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1256. SPEGEL. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1294. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1295. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1283. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1291. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1279. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1293. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1333. TOBAKSBURK, av W. Forsberg i Fagerlund, daterad 1887.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1287. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1346. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1296. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt. Nygotik.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1359. BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1290. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1329. ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1332. MORTEL med PISTILL.  Nordeuropa, omkring år 1700. Barock.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1336. TOILETTESPEGEL MED UPPSATS. Karl Johan, omkring år 1820.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1314. TOBAKSBURKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1316. ASKAR med LOCK, fyra stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1313. LJUSSTAKE. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1307. TALLRIK. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1317. BÄGARE, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK