Kan inte nå servern

Modern Art + Design 604

Välkommen till Bukowskis Modern Art + Design, en auktion dedikerad moderna pionjärer och 1900-talets mest inspirerande formgivare.
Läs mer om auktionen >


VISNING 16 – 20 NOVEMBER. Berzelii Park 1 i Stockholm. Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Tel: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby.
AUKTION 21 NOVEMBER. Start kl 14 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

 
404 föremål
260. AXEL NILSSON, olja på duk, signerad Axel Nilsson och daterad -34.
260. AXEL NILSSON, olja på duk, signerad Axel Nilsson och daterad -34.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
306. Alan Davie, "Study for a figure mask no 23".
306. Alan Davie, "Study for a figure mask no 23".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
300. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
300. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
303. Alex Katz, "Edmund".
303. Alex Katz, "Edmund".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
220. Alexander Roos, "Kastellholmen".
220. Alexander Roos, "Kastellholmen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
110. Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend.
110. Alfred Grenander, skåp, Tyskland ca 1909, jugend.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
250. André Lanskoy, "Sentier aigu".
250. André Lanskoy, "Sentier aigu".
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
12. Ann Wolff, skulptur, Transjö 1990-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
133. Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
133. Anna Petrus, vas "Profilvasen", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
118. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
249. Asger Jorn, "Fuglen fra Lap-land".
249. Asger Jorn, "Fuglen fra Lap-land".
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
87. Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.
87. Astrid Fog, halsband och armband, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1970, sterling.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.
96. Atelier Borgila, skrin, Stockholm 1955, sterling.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
142. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
127. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet  1930.
127. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1930.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
144. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
144. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. Axel Einar Hjorth, pall, Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
143. Axel Einar Hjorth, pall, Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
147. Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
147. Axel Einar Hjorth, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
128. Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930.
128. Axel Einar Hjorth, spegel "Åbo", Nordiska Kompaniet, 1930.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
148. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
149. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
229. Axel Nilsson, "Kvinna i röd klänning".
229. Axel Nilsson, "Kvinna i röd klänning".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
223. Axel Olson, "Berlin I".
223. Axel Olson, "Berlin I".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
61. Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.
61. Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1958.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
62. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark.
62. Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
358. Bengt Lindström, "Näcken".
358. Bengt Lindström, "Näcken".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
252. Bernard Buffet, "Bouquet de fleurs".
252. Bernard Buffet, "Bouquet de fleurs".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
49. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
47. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
50. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
48. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
48. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
46. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
13. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1992, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
14. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
66. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
74. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1970-80-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
69. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
69. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
71. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
71. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
73. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
72. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
72. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
70. Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland.
70. Birger Kaipiainen, fat, stengods, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
67. Birger Kaipiainen, skulptur, Rörstrand, Lidköping 1950-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
68. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
363. Birgit Broms, "Skridskoåkare II".
363. Birgit Broms, "Skridskoåkare II".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
219. Björn Trägårdh, "Hus i helsike".
219. Björn Trägårdh, "Hus i helsike".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
334. Bram Bogart, "Kleinzwartwitte".
334. Bram Bogart, "Kleinzwartwitte".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
368. Bror Hjorth, "Margit".
368. Bror Hjorth, "Margit".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Böhlmarks lampfabrik, bordslampa, Stockholm, jugend 1909-20.
111. Böhlmarks lampfabrik, bordslampa, Stockholm, jugend 1909-20.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
113. Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915.
113. Carl Bergsten, soffa och fyra stolar, Nordiska Kompaniet 1915.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
318. Carl Birger Höög, Kvinna i brunt.
318. Carl Birger Höög, Kvinna i brunt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
208. Carl Dangel, MATTA, rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad CD.
208. Carl Dangel, MATTA, rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad CD.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
309. Carl Fredrik Reuterswärd, "Drömcigarr".
309. Carl Fredrik Reuterswärd, "Drömcigarr".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
310. Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-violence".
310. Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-violence".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
263. Carl Fredrik Reuterswärd, "PMCGTT - Michelangelo+Leonardo on red BG".
263. Carl Fredrik Reuterswärd, "PMCGTT - Michelangelo+Leonardo on red BG".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
236. Carl Fredrik Reuterswärd, "Spel".
236. Carl Fredrik Reuterswärd, "Spel".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
272. Carl Kylberg, "Aftonens ljus och mörker".
272. Carl Kylberg, "Aftonens ljus och mörker".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
354. Carl Kylberg, "Strålskimmer kring stallet".
354. Carl Kylberg, "Strålskimmer kring stallet".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
325. Carl Kylberg, Solnedgång vid kusten.
325. Carl Kylberg, Solnedgång vid kusten.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
282. Christian Berg, "Torpedfigur IV".
282. Christian Berg, "Torpedfigur IV".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
26. Daum, skål, "Martelé", Nancy, Frankrike, jugend ca 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
27. Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau ca 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
99. ERIC LÖFMAN, tekanna, Markströms, Uppsala 1976.
99. ERIC LÖFMAN, tekanna, Markströms, Uppsala 1976.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
3. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och Duvan", Orrefors 1939.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
4. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1952.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
5. Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors 1968.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK