Kan inte nå servern

Important Spring Sale 625

 
975 föremål
598. BORD/KANG, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
598. BORD/KANG, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
413. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv.
413. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
158. Olof Löfvander d ä, sked med ringhängen, silver, Luleå 1769.
158. Olof Löfvander d ä, sked med ringhängen, silver, Luleå 1769.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. TRUMPETVASER, ett par, fajans. Rörstrand, 1700-talets mitt.
245. TRUMPETVASER, ett par, fajans. Rörstrand, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
340. Erik Tryggelin, "Karlbergssjön".
340. Erik Tryggelin, "Karlbergssjön".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
83. LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
83. LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
533. Anders Zorn, "August Strindberg".
533. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
33 100 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
13. SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
13. SKRIVBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
39. KARMSTOL, Frankrike ca 1760, Louis XV.
39. KARMSTOL, Frankrike ca 1760, Louis XV.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. Bruno Liljefors, Kungsörnar slår hare.
477. Bruno Liljefors, Kungsörnar slår hare.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
915. Gucci armband 18K guld.
915. Gucci armband 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
88. BORDSPENDYL, Frankrike (L J Laguesse Paris 1810-13), Empire.
88. BORDSPENDYL, Frankrike (L J Laguesse Paris 1810-13), Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
628. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Night Rain".
628. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Night Rain".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
629. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel I".
629. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Souvenirs of Travel I".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
847. Collier odlade Söderhavspärlor.
847. Collier odlade Söderhavspärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
400. Carl Milles, "Skridskoprinsessan".
400. Carl Milles, "Skridskoprinsessan".
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
439. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor i blå vas.
439. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor i blå vas.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
539. "Hamnbild, Kalmar".
539. "Hamnbild, Kalmar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
33. KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
33. KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
34. KONSOLBORD, 1800-talets början, Sengustavianskt.
34. KONSOLBORD, 1800-talets början, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
292. David Hockney, "Portrait of Cavafy II".
292. David Hockney, "Portrait of Cavafy II".
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
803. SKÅL/TAZZA, porslin. Troligen republik.
803. SKÅL/TAZZA, porslin. Troligen republik.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen republik, 1900-tal.
759. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
810. LJUSSTAKE, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
810. LJUSSTAKE, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
740. BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
740. BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
557. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
557. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
26. KONSOLBORD, med Stockholm hallstämpel 1763, Rokoko.
26. KONSOLBORD, med Stockholm hallstämpel 1763, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
21. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
21. BORD, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
297. Roy Lichtenstein, "Fish and sky" ur "Ten from Leo Castelli".
297. Roy Lichtenstein, "Fish and sky" ur "Ten from Leo Castelli".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
550. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
550. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
301. Roy Lichtenstein, "Moonscape" ur "11 Pop Artists, Volume I".
301. Roy Lichtenstein, "Moonscape" ur "11 Pop Artists, Volume I".
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
40. KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
40. KARMSTOLAR, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. MATSALSBORD, England, ca år 1800.
22. MATSALSBORD, England, ca år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. KARMSTOL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
38. KARMSTOL, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
4. BYRÅ, 1700-talets mitt Italien troligen Neapel, Rokoko.
4. BYRÅ, 1700-talets mitt Italien troligen Neapel, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
243. PRAKTFAT, majolika. Italien, 1800-tal, Historismus.
243. PRAKTFAT, majolika. Italien, 1800-tal, Historismus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
805. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
805. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
648. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin med märke.
648. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin med märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. Johan Tirén, "Amatörfiskare på hemfärd".
431. Johan Tirén, "Amatörfiskare på hemfärd".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
112. Henning Petri, presenterfat/konfektfat, silver Nyköping 1701. Barock.
112. Henning Petri, presenterfat/konfektfat, silver Nyköping 1701. Barock.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
511. Maja Fjaestad, "Park".
511. Maja Fjaestad, "Park".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
260. "Utan titel, plansch 15" ur "Unité".
260. "Utan titel, plansch 15" ur "Unité".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
32. KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
65. SPEGEL, i Pehr Ljung (1743-1819) art, Sengustaviansk.
65. SPEGEL, i Pehr Ljung (1743-1819) art, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
380. Anton Karl Hickel, Porträtt av en herre i grön justacorp.
380. Anton Karl Hickel, Porträtt av en herre i grön justacorp.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
387. Christian Eriksson, "Elof".
387. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
620. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
620. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
92. TAZZA, 1800-talets början.
92. TAZZA, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
395. Per Ekström, "Solnedgång över Alvaret".
395. Per Ekström, "Solnedgång över Alvaret".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
458. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
458. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
385. Tore Strindberg, "Krokus".
385. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
331. John Bauer, "En liten prinsapöjk".
331. John Bauer, "En liten prinsapöjk".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
220. MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x 281 cm.
220. MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x 281 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
801. TEBURK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
801. TEBURK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
597. ALTARBORD, trä. Qingdynastin.
597. ALTARBORD, trä. Qingdynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
618. SKÄRM, åtta delad. Japan, Meiji (1868-1912).
618. SKÄRM, åtta delad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
697. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
697. VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
770. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
770. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
804. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
804. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
419. Carl Ludwig Hackert, Fontänen Egeria nära Rom.
419. Carl Ludwig Hackert, Fontänen Egeria nära Rom.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
371. Gustaf Fjaestad, Solglitter över vinterisar.
371. Gustaf Fjaestad, Solglitter över vinterisar.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
341. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
341. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
430. Ivar Arosenius, Man i höstlandskap.
430. Ivar Arosenius, Man i höstlandskap.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
532. Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).
532. Helene Schjerfbeck, "Kostymbild" (Bagarens dotter/Kvinna i vitt).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
345. John Bauer, Herde med brinnande hjärta.
345. John Bauer, Herde med brinnande hjärta.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
538. Helmer Osslund, "Snösmältning i fjällen".
538. Helmer Osslund, "Snösmältning i fjällen".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK