Kan inte nå servern

Important Spring Sale 625

 
975 föremål
265. Willem de Kooning, "Figure at Gerard Beach".
265. Willem de Kooning, "Figure at Gerard Beach".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
247. MINIATYRYTTERFODER, porslin. Meissen, 1700-talets mitt.
247. MINIATYRYTTERFODER, porslin. Meissen, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
478. Bruno Liljefors, Skogshare.
478. Bruno Liljefors, Skogshare.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
366. Bror Lindh, Sommarskymning med björkdunge.
366. Bror Lindh, Sommarskymning med björkdunge.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
545. Blomsterstilleben (2).
545. Blomsterstilleben (2).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
935. Armring 18K guld med gammalslipade diamanter.
935. Armring 18K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
522. Carl Wilhelmson, "Tvätterska".
522. Carl Wilhelmson, "Tvätterska".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
536. Vilhelm Victor Bille, Marin.
536. Vilhelm Victor Bille, Marin.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
507. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
507. Axel Petersson Döderhultarn, Stående dragspelare.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
425. Helmer Osslund, "Sommar vid älven".
425. Helmer Osslund, "Sommar vid älven".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
476. Helmer Osslund, "Faxälven vid Granvåg".
476. Helmer Osslund, "Faxälven vid Granvåg".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
768. ROLEAUVAS, porslin. Transition, 1600-tal.
768. ROLEAUVAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
923. En lös rund briljantslipad diamant vikt 1.00 ct kvalitet ca E vvs.
923. En lös rund briljantslipad diamant vikt 1.00 ct kvalitet ca E vvs.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
464. Carl Fredrik Kiörboe, Kung Karl XV (1826-1872).
464. Carl Fredrik Kiörboe, Kung Karl XV (1826-1872).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
355. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL. Porträtt, dam iförd blå klänning.
355. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL. Porträtt, dam iförd blå klänning.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
358. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam med turban.
358. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam med turban.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets slut,  Sengustavianskt.
24. TEBORD, med fajansbricka, 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
674. SKÅL, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
674. SKÅL, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. En lös rund briljantslipad diamant vikt 6.55 ct kvalitet N-O vvs2.
940. En lös rund briljantslipad diamant vikt 6.55 ct kvalitet N-O vvs2.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
352. Niclas Lafrensen d.ä., Hamnscener med figurstaffage, ett par.
352. Niclas Lafrensen d.ä., Hamnscener med figurstaffage, ett par.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
29. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
29. KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
306. Roy Lichtenstein, "Yellow Haystack".
306. Roy Lichtenstein, "Yellow Haystack".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
290. Jean Dubuffet, "Marche en campagne".
290. Jean Dubuffet, "Marche en campagne".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
122. Olof Gravander, tekanna, silver, Kristinehamn 1759. Rokoko.
122. Olof Gravander, tekanna, silver, Kristinehamn 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
71. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.
71. SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
475. Bruno Liljefors, Räv och rapphönor i vinterlandskap.
475. Bruno Liljefors, Räv och rapphönor i vinterlandskap.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
959. Ring platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
959. Ring platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
195. MATTA, semiantik Keshan sk Dabir, ca 152 x 104 cm.
195. MATTA, semiantik Keshan sk Dabir, ca 152 x 104 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
192. MATTA, semiantik silke Keshan, ca 201,5 x 122-130 cm.
192. MATTA, semiantik silke Keshan, ca 201,5 x 122-130 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
189. MATTA, semiantik Isfahan, ca 213,5 x 143,5-146,5 cm.
189. MATTA, semiantik Isfahan, ca 213,5 x 143,5-146,5 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
468. Adolf Ulrik Wertmüller Hans krets, Porträtt av okänd dam.
468. Adolf Ulrik Wertmüller Hans krets, Porträtt av okänd dam.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
367. Otto Hesselbom, Vinternatt i månsken.
367. Otto Hesselbom, Vinternatt i månsken.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
401. Emil Österman, Morgonstund.
401. Emil Österman, Morgonstund.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
354. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL. Dam vid pelare.
354. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL. Dam vid pelare.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal.
95. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
862. Brosch 18K guld med åttkantslipade diamanter.
862. Brosch 18K guld med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
625. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Snow".
625. KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Snow".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
257. Marc Chagall, "Evocation".
257. Marc Chagall, "Evocation".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
976. Sigurd Persson ring 18K guld med en fasettslipad granat.
976. Sigurd Persson ring 18K guld med en fasettslipad granat.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
261A. Jean Dubuffet, "Personnage au costume rouge".
261A. Jean Dubuffet, "Personnage au costume rouge".
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
412. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
412. Bruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
758. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
758. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, troligen republik.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
388. Christian Eriksson, "Kärvbinderska".
388. Christian Eriksson, "Kärvbinderska".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
420. Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap med tallar.
420. Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap med tallar.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
91. BORDSPLATEAU, Frankrike 1800-talets början, Empire.
91. BORDSPLATEAU, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
925. Armring 18K guld med en rosenslipad diamant och pärlor.
925. Armring 18K guld med en rosenslipad diamant och pärlor.
Klubbat pris 
15 700 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
635. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal.
635. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
741. CIDERMUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
741. CIDERMUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
939. Björn Weckström för Lapponia ring 18K guld "Samurai".
939. Björn Weckström för Lapponia ring 18K guld "Samurai".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
937. Björn Weckström för Lapponia armband 18K guld "Cascade".
937. Björn Weckström för Lapponia armband 18K guld "Cascade".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
592. OKIMONO trä samt NETSUKE. Japan, Meiji (1868-1912).
592. OKIMONO trä samt NETSUKE. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
591. DEKORDEL, ben samt FIGURIN, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
591. DEKORDEL, ben samt FIGURIN, nefrit. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
562. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
562. YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
561. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
561. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
968. Cigarettetui 18K guld, Mappin & Webb.
968. Cigarettetui 18K guld, Mappin & Webb.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
942. Armring 18K guld med en gammalslipad diamant.
942. Armring 18K guld med en gammalslipad diamant.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
828. Ett par örhängen 18K guld med fasettslipade citriner och rubiner.
828. Ett par örhängen 18K guld med fasettslipade citriner och rubiner.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
860. Collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
860. Collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
814. Ilias Lalaounis ring 18K guld.
814. Ilias Lalaounis ring 18K guld.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
121. Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1766.
121. Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1766.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
836. Cartier armband "Panthère" stål och 18K guld.
836. Cartier armband "Panthère" stål och 18K guld.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
700. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
700. FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95
).
736. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95 ).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
785. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
785. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
693. TRIPOD, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
693. TRIPOD, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
238. ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.
238. ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
237. ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.
237. ALEGLAS, sex stycken olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
96. PRYDNADSURNOR, ett par, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
96. PRYDNADSURNOR, ett par, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
676. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.
676. SKULPTUR, nefrit. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
234. SPETSGLAS. Tyskland, 1700-tal.
234. SPETSGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
230. POKALGLAS. Böhmen, 1700-talets första hälft.
230. POKALGLAS. Böhmen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
236. FLASKA, glas. Troligen Skånska glasbruket, 1700-tal.
236. FLASKA, glas. Troligen Skånska glasbruket, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
491. Onorio Marinari, Sankta Agnes.
491. Onorio Marinari, Sankta Agnes.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
962. Ring platina med en gammalslipad diamant vikt ca 4.00 ct kvalitet ca N/O si.
962. Ring platina med en gammalslipad diamant vikt ca 4.00 ct kvalitet ca N/O si.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK