Kan inte nå servern

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
359 föremål
1156. Kabaret, fyra delar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1156. Kabaret, fyra delar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1325. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1325. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. Kesi, paneler, fyra stycken. Sen Qingdynasti.
1188. Kesi, paneler, fyra stycken. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1194. Kjol, gul sidenbrokad. Qingdynastin, 1800-tal.
1194. Kjol, gul sidenbrokad. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1303. Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1269. Kopp med lock, glas. Troligen sen Qingdynasti.
1269. Kopp med lock, glas. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1171. Kopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1171. Kopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1290. Kopp, porslin. Qingdynasty, 1700-/1800-tal.
1290. Kopp, porslin. Qingdynasty, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1319. Kopp, porslin. Sen Qingdynasti.
1319. Kopp, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1075. Krage, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1075. Krage, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1100. Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1100. Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1089. Kruka, lergods. Handynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1089. Kruka, lergods. Handynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1096. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. Kruka, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
1099. Kruka, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1103. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1103. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1213. Matta, antik Tibet, omkring 1900, ca 168x84 cm.
1213. Matta, antik Tibet, omkring 1900, ca 168x84 cm.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1208. Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.
1208. Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1019. Meipingvas, cloisonné. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
1019. Meipingvas, cloisonné. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1230. Objekt, två stycken, jade. Troligen neolitiska.
1230. Objekt, två stycken, jade. Troligen neolitiska.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1186. Offerskål, porslin. Korea, Joseon, 1800-tal.
1186. Offerskål, porslin. Korea, Joseon, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1250. Offerställ, delvis kallförgylld brons, Qingdynastin, 1800-tal.
1250. Offerställ, delvis kallförgylld brons, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1079. Oxe med kärra, lergods. Tangdynastin (618-907).
1079. Oxe med kärra, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1076. Pall/ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1076. Pall/ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1237. Pappersvikt, sten. Troligen sen Mingdynasti.
1237. Pappersvikt, sten. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1032. Penselbad och bältesspänne, nefrit.  Qingdynastin.
1032. Penselbad och bältesspänne, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1176. Penselställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1328. Plakett, porslin. Kina, 1900-tal.
1328. Plakett, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1372. Plakett, porslin. Kina, 1900-tal.
1372. Plakett, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1232. Plaketter, fem stycken, nefrit. Qingdynastin.
1232. Plaketter, fem stycken, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1047. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
1047. Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
1336. Prakturna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1068. Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.
1068. Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1314. Praktvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1314. Praktvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1228. Qian Weicheng (Kina 1720-1772), Bergslandskap.
1228. Qian Weicheng (Kina 1720-1772), Bergslandskap.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1192. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1192. Rock, broderat siden. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1129. Roleauvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1129. Roleauvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1223. Rotskulptur, sen Qingdynasti, 1800-tal.
1223. Rotskulptur, sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1083. Rustning, Japan, Do-maru, Edo.
1083. Rustning, Japan, Do-maru, Edo.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1239. Rökelsehållare, ett par, brons. Yuan/Mingdynastin.
1239. Rökelsehållare, ett par, brons. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1258. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
1258. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1267. Rökelsekar, brons. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1267. Rökelsekar, brons. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1147. Rökelsekar, porslin. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
1147. Rökelsekar, porslin. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1114. Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.
1114. Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1122. Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.
1122. Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. Rökelsekar, tripod, porslin. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
1280. Rökelsekar, tripod, porslin. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1189. Sidenbrokad, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1189. Sidenbrokad, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1245. Sitatapathra, brons, Tibet, 1700-tal.
1245. Sitatapathra, brons, Tibet, 1700-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1031. Skrivschatull, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1031. Skrivschatull, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1283. Skulptur, Zhenwu, blanc de Chine, 1600-tal.
1283. Skulptur, Zhenwu, blanc de Chine, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1026. Skulptur, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1026. Skulptur, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1234. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
1234. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1028. Skål med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
1028. Skål med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Skål samt fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Skål samt fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK