Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

1441 föremål
557. Brosch silver och 14K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1099. Kruka, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
693. Elias Martin, "En dygdig menniskas sjuksäng".
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1271. Bricka, porslin. Sen Mingdynasti, Tianqi/Chongzhen.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1124. Vas, porslin. Transition, 1630/40-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
190. Urna, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1250. Offerställ, delvis kallförgylld brons, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
497. Matta, antik Isfahan, centrala Persien, ca 219 x 143 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
168. Ljusstakar ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
502. Matta antik Qashqai, Södra Persien, ca 189 x 142 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
503. Matta antik Souf Kirman, södra Persien, ca 200 x 131 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
746. John Bauer, "Vingmor".
746. John Bauer, "Vingmor".
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1291. Vas, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
767. Carl Johansson, Kustlandskap, Bretagne.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
368. Speldosa, förgyllt 800 silver, Tyskland omkring år 1900.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
265. Michel Pohl d.ä., sked, silver, Stockholm 1694. Barock.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1280. Rökelsekar, tripod, porslin. Sen Mingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
960. Lotte Laserstein, Självporträtt i hatt.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
952. Lotte Laserstein, Porträtt av Gottfried Meyer.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
38. Bord, Stockholmsarbete sent 1700-tal, Sengustavianskt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
644. Oskar Bergman, "Vintersol, Neglinge".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
484A. Matta, semiantik silke Egypten, ca 221 x 138 cm.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
608. Brosch silver och 14K guld med en ametistblomma.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1329. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1311. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1025. Vas/Zhadou, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1145. Fat, keramik. Liaodynastin (907–1125).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1285. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1122. Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1319. Kopp, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1325. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. Lotte Laserstein, Läsande man, troligen Bobby.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
957. Lotte Laserstein, Porträtt av flicka.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
964. Lotte Laserstein, Pianist.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
955. Lotte Laserstein, Sittande kvinna framifrån.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1089. Kruka, lergods. Handynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1351. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
914. Ballonguppstigning.
914. Ballonguppstigning.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1324. Fat, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1221. Ask med lock, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1182. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1183. Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1193. Jacka, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1194. Kjol, gul sidenbrokad. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1235. Ask med lock, grön sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1166. Skål, porslin, lacque burgaute. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1309. Fat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK