Kan inte nå servern

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1175. Stemcup, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
979. Carl Skånberg, "Sjölandskap".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
967. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
967. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
948. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
472. Matta, antik silke Keshan, centrala Persien, ca 201 x 130 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
475. Matta, semiantik Keshan figural, ca 206 x 138 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
1009. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
145. Bordspendyl, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
261. Bägare med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
504. Matta, semiantik "Lion and Sun" Kirman, ca 205 x 144 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
787. Jusepe de Ribera, hans efterföljd, Sankt Paulus.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
1142. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
694. Alexander Geete, Kavalleribataljer, ett par.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
453. Matta, Täbris, part silk, ca 206 x 147 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
483. Matta, semiantik Ghom, centrala Persien, ca 312 x 215 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
172. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
575. Armband 18K guld med smaragder och pärlor, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
173. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
672. Helmer Osslund, Norrländskt landskap.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
141. Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
194. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
886. Lauritz Haaland, Segelskuta vid klippor.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
731. Eva Lange, "Vågen".
731. Eva Lange, "Vågen".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
795. François Verheyden, Pannkaksstekaren.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1294. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
165 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
634. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
876. Gustaf III, tillskriven, Gravmonument.
876. Gustaf III, tillskriven, Gravmonument.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
995. Anna Palm de Rosa, "Strömmen med Stockholms slott".
995. Anna Palm de Rosa, "Strömmen med Stockholms slott".
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Decoupure, Sverige, daterad 1751.
421. Decoupure, Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
1146. Skålfat, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
4. Skåp, Sverige, 1700-talets slut, Rokoko.
4. Skåp, Sverige, 1700-talets slut, Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
954. Lotte Laserstein, Vilande Traute.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
933. Lotte Laserstein, Flicka i gul kofta.
933. Lotte Laserstein, Flicka i gul kofta.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
966. Lotte Laserstein, Bobby tecknar.
966. Lotte Laserstein, Bobby tecknar.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
103. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets mitt, Senbarock.
103. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1335. Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.
1335. Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1348. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
947. Lotte Laserstein, Motiv från Nago, Italien.
947. Lotte Laserstein, Motiv från Nago, Italien.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
962. Lotte Laserstein, Traute i profil.
962. Lotte Laserstein, Traute i profil.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Lotte Laserstein, Sittande flicka med sjalett.
932. Lotte Laserstein, Sittande flicka med sjalett.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
938. Lotte Laserstein, Hedlandskap, Öland.
938. Lotte Laserstein, Hedlandskap, Öland.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
512. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
517. Chapan, Ikat-silke, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1063. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
1063. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1220. Altarbord, röd lack. Qingdynastin.
1220. Altarbord, röd lack. Qingdynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
1217. Pall/bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1185. Fat, porslin. Qingdynastin, Daoguangs märke och period.
1185. Fat, porslin. Qingdynastin, Daoguangs märke och period.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1257. Guanyin, brons. Kina, 1600/1700-tal.
1257. Guanyin, brons. Kina, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1255. Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.
1255. Buddha, brons. Shan-staterna, Burma, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
981. Carl Johansson, Puerto Orotava, Teneriffa.
981. Carl Johansson, Puerto Orotava, Teneriffa.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. Salvator Rosa, tillskriven, Man i rustning.
917. Salvator Rosa, tillskriven, Man i rustning.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
215. Skulptur, tillskriven Johan August Gustafsson (1852-1932).
215. Skulptur, tillskriven Johan August Gustafsson (1852-1932).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
150. Bordsur, England, ca 1820-tal, Nygotik.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
218. Trädgårdsurna, Hellefors styckebruk, daterad 1791.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
111. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
111. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
148. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
509. Chapan, silke och bomull, Centralasien, 1880-tal.
509. Chapan, silke och bomull, Centralasien, 1880-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1306. Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.
1306. Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Lampfot, troligen Tyskland, ca 1830-tal, Senempire.
186. Lampfot, troligen Tyskland, ca 1830-tal, Senempire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
116. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
116. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1331. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1331. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK