Kan inte nå servern

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
1108. Skål, porslin, 1600-tal.
1108. Skål, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. Adolf Ulrik Wertmüller, "Henric Gahn" (1774-1834).
688. Adolf Ulrik Wertmüller, "Henric Gahn" (1774-1834).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
714. Ernst Josephson, Adam och Eva.
714. Ernst Josephson, Adam och Eva.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Bordspendyl, Parisarbete, 1820-tal, Charles X.
152. Bordspendyl, Parisarbete, 1820-tal, Charles X.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1350. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. Philip Andreevich Maliavin, Bondkvinnor.
831. Philip Andreevich Maliavin, Bondkvinnor.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
196. Obelisk, Italien 1900-talets första del.
196. Obelisk, Italien 1900-talets första del.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
971. Christian Eriksson, "Sittande same".
971. Christian Eriksson, "Sittande same".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1008. Anders Zorn, "The new maid".
1008. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. Oskar Bergman, "Åskmålnet".
821. Oskar Bergman, "Åskmålnet".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. Bricka, silver, Singfat, Shanghai, China Trade.
1264. Bricka, silver, Singfat, Shanghai, China Trade.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1177. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1177. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
949. Lotte Laserstein, Självporträtt.
949. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. Matta, Kashkuli Qashqai, södra Persien, ca 246 x 128 cm.
501. Matta, Kashkuli Qashqai, södra Persien, ca 246 x 128 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1007. Anders Zorn, "Kajuta".
1007. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Slagbord, England, sent 1700-tal, George III.
34. Slagbord, England, sent 1700-tal, George III.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1274. Urna, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1274. Urna, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1048. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
1048. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1170. Fat, porslin. Kina, troligen Republik.
1170. Fat, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
778. Arild Forsgren, Snöfall.
778. Arild Forsgren, Snöfall.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. Pottskåp, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
223. Pottskåp, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
959. Lotte Laserstein, Självporträtt i hatt.
959. Lotte Laserstein, Självporträtt i hatt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms utkanter".
994. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms utkanter".
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698A. Fransk skola, 1700-tal, Damporträtt.
698A. Fransk skola, 1700-tal, Damporträtt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
953. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer (elev til Lotte) i profil.
953. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer (elev til Lotte) i profil.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Fickur, av Jacob Ekeroth (urmakare i Stockholm 1755-66).
158. Fickur, av Jacob Ekeroth (urmakare i Stockholm 1755-66).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
247. Sked, förgyllt silver, sannolikt Skandinavisk 1600-tal.
247. Sked, förgyllt silver, sannolikt Skandinavisk 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1253. Buddha Vairocana, brons. östra Java, 900-tal.
1253. Buddha Vairocana, brons. östra Java, 900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
149. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
149. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
246. Sked, förgyllt silver, sannolikt svensk 1600-tal.
246. Sked, förgyllt silver, sannolikt svensk 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
654. Charlotte Wahlström, Skymning vid vattnet.
654. Charlotte Wahlström, Skymning vid vattnet.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1208. Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.
1208. Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Bordslampa, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
185. Bordslampa, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
151. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
151. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
242. Bröllopsgryta, Hellefors styckebruk, daterad 1807.
242. Bröllopsgryta, Hellefors styckebruk, daterad 1807.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
645. Oskar Bergman, Skärgårdslandskap.
645. Oskar Bergman, Skärgårdslandskap.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
184. Bordslampa, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
184. Bordslampa, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1314. Praktvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1314. Praktvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
146. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
146. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
526. Urna med lock, fajans. Delft, 1700-tal.
526. Urna med lock, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1059. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1059. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1024. Vas, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
1024. Vas, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
73. Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
73. Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
916A. Jacob Axel Gillberg, "Johan Christoffer Pauli" (1743-1823).
916A. Jacob Axel Gillberg, "Johan Christoffer Pauli" (1743-1823).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
693. Elias Martin, "En dygdig menniskas sjuksäng".
693. Elias Martin, "En dygdig menniskas sjuksäng".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
974B. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
974B. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
713. Ernst Josephson, Trohetsed.
713. Ernst Josephson, Trohetsed.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
190. Urna, England, 1700-talets slut, George III.
190. Urna, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1099. Kruka, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
1099. Kruka, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
478. Matta, semiantik Keshan, centrala Persien, ca 211 x 132 cm.
478. Matta, semiantik Keshan, centrala Persien, ca 211 x 132 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1333. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1333. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
325. Carl Magnus Ryberg, skedar, 12 st, silver, Stockholm 1806.
325. Carl Magnus Ryberg, skedar, 12 st, silver, Stockholm 1806.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
827. Ernst Josephson, Ryttare.
827. Ernst Josephson, Ryttare.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1284. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1284. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1239. Rökelsehållare, ett par, brons. Yuan/Mingdynastin.
1239. Rökelsehållare, ett par, brons. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK