Laserow Selected – June

Interiör från Bukowskis och Laserow Antiques första utställning och samarbete, vilken kunde ses i Bukowskis lokaler i Malmö under våren.

Laserow Antiques, som även har verksamhet i New York, vilken drivs av Karin Laserows dotter Liza Laserow, har en unik inredningsstil som slagit igenom både i Sverige och internationellt. Symboliskt för Laserows kreativa uttryck är en vågad och formstark stil där svartmålade barockmöbler med enkelhet blandas med gustavianska sammetsklädda stolar allt i en skandinavisk modern tappning. I denna kurerade temaauktion får du möjlighet att utforska Karin och Lizas utvalda objekt från sommarutställningen samt deras handplockade och personliga favoriter från våra onlineauktioner.

30 föremål
must de CARTIER, Tank, armbandsur, 23 x 23 mm.
Klubbat pris
7 078 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, omkring 1900.
FÄLLBORD, omkring 1900.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1940-tal.
TAKLAMPA, Orrefors, 1940-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, 14 delar, glas, teservis.
Klubbat pris
2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1960-tal.
FÅTÖLJER, ett par, 1960-tal.
Klubbat pris
3 203 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets senare del,
Klubbat pris
1 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, art deco-stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA Josef Kohn, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
9 695 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, åtta stycken, Cosmos. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bent Karlby, "Kina-pendeln", Lyfa, Danmark, 1950-tal. ett par.
Klubbat pris
6 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIDOBORD med TIDNINGSSTÄLL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFBORD "Tavolo con ruote", Fontana Arte, etsad märkning.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR/DEKORFRAGMENT, orientalisk,
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PABLO PICASSO, litografi, stämpelsignerad, numrerad 272/500. 1967.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, silver, Köpenhamn 1926.
FAT, silver, Köpenhamn 1926.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bent Karlby, "Kina-pendeln", Lyfa, Danmark, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CANAPÉ, omkring år 1900.
CANAPÉ, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK