Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

54 föremål
KORG FÖR VINFLASKOR, 1800-tal.
Klubbat pris
4 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOLBOX, omkring år 1900.
KOLBOX, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 10 delar, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
Klubbat pris
1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Coasters, ett par, pläter. Troligen England 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
CG RÅSTRÖM, gratängformar, ett par, nysilver.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SUFFLÉFORMAR, 4 st, nysilver, Råström, 1900-talets mid.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GRATÄNGFORMAR, ett par, nysilver. CG Råström.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN / SKULPTUR, majolika, 1800-tal.
Klubbat pris
7 410 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GRATÄNGFORMAR, ett par, nysilver, Råström, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
TERRIN MED LOCK, pläter, England, 1800-tal.
Klubbat pris
6 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKE, argent haché,  rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FICKURSSTÄLL, BLÄCKSTÄLL, FAT. 3 delar. Gjutjärn, 1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NATTLJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
DOSA, Empire, Berlin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ASKFAT SAMT KOPP MED FAT, porslin, 12 delar. 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 023 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BONBONJÄR, glas och nysilver, 1800-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STATYETT, brons, 1800-tal.
STATYETT, brons, 1800-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1800-tal.
Klubbat pris
3 018 SEK
Utropspris
1 500 SEK