Kan inte nå servern

Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

 
306 föremål
STOLAR, 2+2, barock, 1700-talets första hälft.
STOLAR, 2+2, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 769 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOK, Olof Wexionius: Sinne-Afwel [Göteborg, 1684],
BOK, Olof Wexionius: Sinne-Afwel [Göteborg, 1684],
Klubbat pris 
18 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER; 2 vol, Ryska belysningsföremål SAMT Ryskt glas.
BÖCKER; 2 vol, Ryska belysningsföremål SAMT Ryskt glas.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris 
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, 1800-tal.
VAS, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustaviansk, omkring 1800.
SPEGELLAMPETT, gustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TECKNING, 1800-tal, med samtida ram.
TECKNING, 1800-tal, med samtida ram.
Klubbat pris 
25 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 6 stycken, mässing, (3 par), 1800-tal.
LJUSSTAKAR, 6 stycken, mässing, (3 par), 1800-tal.
Klubbat pris 
5 210 SEK
Utropspris
4 500 SEK
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Klubbat pris 
15 001 SEK
Utropspris
500 SEK
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
599 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HUND, papier maché, Frankrike, omkring år 1900.
HUND, papier maché, Frankrike, omkring år 1900.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris 
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 6 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARAFFER, 2+1 stycken, glas, 1800-talets slut.
KARAFFER, 2+1 stycken, glas, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RINGAR, 6 st, sk Biker-ringar, silver och emalj.
RINGAR, 6 st, sk Biker-ringar, silver och emalj.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 023 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld. Lapponia.
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld. Lapponia.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Pavel Ovchinnikov, SALTKAR, silver, Moskva  1871.
Pavel Ovchinnikov, SALTKAR, silver, Moskva 1871.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUNKE, glas, allmoge, 1800-tal.
BUNKE, glas, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 325 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 055 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Om Fabergé.
BÖCKER, 6 vol. Om Fabergé.
Klubbat pris 
3 656 SEK
Utropspris
3 000 SEK
P HERTZ, serveringsbestick, ett par, silver, Köpenhamn 1889.
P HERTZ, serveringsbestick, ett par, silver, Köpenhamn 1889.
Klubbat pris 
3 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
Klubbat pris 
1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BONBONJÄR, glas och nysilver, 1800-tal.
BONBONJÄR, glas och nysilver, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STATYETT, brons, 1800-tal.
STATYETT, brons, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
Klubbat pris 
18 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 2 stycken, allmoge, omkring år 1900.
VÄGGLAMPETTER, 2 stycken, allmoge, omkring år 1900.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1800-tal.
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 018 SEK
Utropspris
1 500 SEK