The East Asian Trade

Bukowskis presenterar en kurerad temaauktion med högkvalitativa och dekorativa Japanska och kinesiska konsthantverksföremål. Föremålen visar på den mångfald i materialval och utförande som de skickliga hantverkarna arbetade med. Passa på att köpa den ”conversation piece” ditt hem behöver.

41 föremål
TRÄSTÄLL, 12 stycken. Kina, 1800 och 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅLNING, akvarell på rispapper. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLAD, träsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
805 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PANELER, två stycken, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOSON OHARA (1877-1945), färg träsnitt. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal eller äldre.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR och FAT, sex stycken, porslin. 1600-1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
1 515 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KRUKA med FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NETSUKES, fyra stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 622 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSFAT, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRAKTSKÅL, porslin. Mindynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 208 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNOR med LOCK, porslin.
URNOR med LOCK, porslin.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
11 611 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURINER, tre stycken, blanc de Chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
18 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RULLMÅLNINGAR, två stycken.
RULLMÅLNINGAR, två stycken.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK