The East Asian Trade

Bukowskis presenterar en kurerad temaauktion med högkvalitativa och dekorativa Japanska och kinesiska konsthantverksföremål. Föremålen visar på den mångfald i materialval och utförande som de skickliga hantverkarna arbetade med. Passa på att köpa den ”conversation piece” ditt hem behöver.

41 föremål
GOLVURNA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
18 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RULLMÅLNINGAR, två stycken.
RULLMÅLNINGAR, två stycken.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNOR med LOCK, porslin.
URNOR med LOCK, porslin.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER, tre stycken, blanc de Chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
11 611 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 208 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOSON OHARA (1877-1945), färg träsnitt. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PANELER, två stycken, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
1 515 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 622 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKA med FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSFAT, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLAD, träsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
805 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PRAKTSKÅL, porslin. Mindynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NETSUKES, fyra stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MÅLNING, akvarell på rispapper. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄSTÄLL, 12 stycken. Kina, 1800 och 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TALLRIKAR och FAT, sex stycken, porslin. 1600-1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal eller äldre.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK