Modern & Contemporary F174

308 föremål
MATTA. Funkis, Kiikan Kutomo, 1930-tal.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
1 100 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris
6 866 EUR
Utropspris
8 000 EUR
TIMO SARPANEVA, SKÅL. Heals. Tillverkad ca 1967.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 EUR
Klubbat pris
14 000 EUR
Utropspris
8 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
4 000 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Calla. Sign. G. Nyman. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 300 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 EUR
VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1960-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
500 EUR
NANNY STILL, GLASSKULPTUR. Midsommarstång. Formgiven 1958.
Klubbat pris
1 601 EUR
Utropspris
1 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Piritta. Sign. Bryk. Arabia, 1954.
Klubbat pris
5 800 EUR
Utropspris
4 000 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Prisma. Sign. Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
600 EUR
NANNY STILL, VAS. Formgiven 1960.
Klubbat pris
731 EUR
Utropspris
600 EUR
AUNE SIIMES, KERAMIKSKÅL. Sign. AS, Arabia. 1940-tal.
Klubbat pris
140 EUR
Utropspris
200 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Futurum. Signerad. 1970.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
1 500 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Duvor. 1970-tal.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSBAND, Tundra, 14K guld, Lapponia 1979.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 500 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Krus. Signerad, 1956.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 000 EUR