MODERN+CONTEMPORARY & DESIGN F176

242 föremål
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö -56.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL. Stämplad Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris
1 215 EUR
Utropspris
800 EUR
CHRISTOPH BURGER, ARMBAND Signs, 18K guld, Lapponia 2000.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 200 EUR
LAILA PULLINEN, RYA. Sign. LP-81.
Klubbat pris
1 865 EUR
Utropspris
900 EUR
REGITZE OVERGAARD, COLLIER Regitze, Georg Jensen, silver.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
PAAVO TYNELL, KANDELABERPAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris
721 EUR
Utropspris
800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkare Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
2 000 EUR
ALVAR AALTO, HYLLA. NR 112-2. Artek. 1940/50-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
500 EUR
TAPIO WIRKKALA, BORDSLAMPA.
TAPIO WIRKKALA, BORDSLAMPA.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris
6 612 EUR
Utropspris
6 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, BOLSKÅL OCH SLEV.
Klubbat pris
4 050 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Iittala, 1950-tal.
Klubbat pris
2 850 EUR
Utropspris
1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, RENAR.
TAPIO WIRKKALA, RENAR.
Klubbat pris
460 EUR
Utropspris
500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, PAL TALE. Asko. 1950-tal.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
2 000 EUR
KAJ FRANCK, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1954.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Orno 1950-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT.
TOINI MUONA, KERAMIKFAT.
Klubbat pris
680 EUR
Utropspris
600 EUR
BRICKBORD. Sign. Kaipiainen 1943, Arabia.
Klubbat pris
7 252 EUR
Utropspris
4 000 EUR
ALVAR AALTO, SOFFA 554. Artek. 1940-tal.
Klubbat pris
4 430 EUR
Utropspris
3 600 EUR