Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
377 föremål
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Taito Oy, 1950-tal.
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. Sign. TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
4 955 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy,  Karhula. 1936/37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy, Karhula. 1936/37.
Klubbat pris 
11 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
OIVA TOIKKA, FÅGEL. Kiikkuri. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi. 1970-tal.
Klubbat pris 
4 850 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 500 - 4 700 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
ILMARI TAPIOVAARA, ETT PAR KARMSTOLAR. "Marski Chair". Asko 1957.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
8 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Taito, formgiven 1949.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, 3559, 3859. Sign. Tapio Wirkkala iittala -58.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLAS, 3559, 3859. Sign. Tapio Wirkkala iittala -58.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 500 - 3 700 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy eller Idman. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA. Modell H 801. Stämplad Valaistustyö H 801.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. "Kråkorna". Sign. Bryk .I.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. "Kråkorna". Sign. Bryk .I.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
TOINI MUONA, KERAMIKFAT. Sign. TM 1957.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
PATRICIA URQUIOLA, SOFFGRUPP. Tufty time, B&B Italia.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
STEFAN LINDFORS, LJUSSKULPTUR. Field. 1990-talets början.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-47. Tillverkare Idman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA NR 10202. Formgiven för Taito Oy 1948.
Klubbat pris 
2 950 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, ETT PAR TAKLAMPOR. Tillverkade av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Iittala, 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
OIVA TOIKKA, KERAMIKFAT. Sign. Oiva Toikka 85014 Rörstrand.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, 9460. Tillverkare Oy Taito Ab, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
3 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell A 1965, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 701 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito Oy, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, SKAFTET AV EN GOLVLAMPA. 1950-tal.
Klubbat pris 
3 505 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Märkt Rut Bryk, Arabia. Sent 1960-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Märkta Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, A111. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Taito 5763.
Återrop
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
DORA JUNG, VÄVNAD. Flaska. Signerad. 1950-talets slut.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, K10-11. Tillverkare Idman Ab. Formgiven 1958.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
TOINI MUONA, KERAMIKVAS. Sign. TM.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA NR A 333. Rova. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR