Modern Masters Helsinki F191

300 föremål
Klubbat pris
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SAARA HOPEA, VAS.
SAARA HOPEA, VAS.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1979.
Klubbat pris
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, odlade pärlor, 18K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
862 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KALEVALA KORU, JUBILEUMS COLLIER, 150 år, silver, 1985.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito 1949.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Kultaköngäs", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LOTTA ORKOMIES, BROSCH, odlade pärlor, 18K guld. Tillander 1971.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, "3031", signerad Alvar Aalto, Iittala -56.
Klubbat pris
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA PAIKKARI, KERAMIKSKULPTUR. Arabia.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, matbord, modell 90, Artek sent 1940/1950-tal.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, silver. Hopeakeskus 1975.
Klubbat pris
450 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
BORDSLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BERTEL GARDBERG, fat, mässing, stämplad Gardberg 1950.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK. III/I.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Venini TW -87.
Klubbat pris
975 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SKÄNK OCH PALL, Paul Boman Ab, 1960-tal.
Klubbat pris
621 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF,
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
AUNE SIIMES, skål, keramik, signerad A.S. Arabia.
Klubbat pris
745 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
RISTO HALME, stolar 6 st, Isku 1960-tal.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, rya. Ca 192x135 cm.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1972.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
BERTEL GARDBERG, ARMBAND, silver, 1958.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
DORRIT VON FIEANDT, relief, keramik,  signerad DF.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
500 EUR