Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F194

Visning: 8-13 november. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors. Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön kl 11–16.
Auktion: 14 november. Start kl 14. Bukowskis, Gamla Hamnen Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Delta i liveauktionen här>

 
394 föremål
79. Veikko Marttinen, FLICKA MED MÅS.
79. Veikko Marttinen, FLICKA MED MÅS.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
72. KRISTIAN KROKFORS, I LUFTEN.
72. KRISTIAN KROKFORS, I LUFTEN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
99. Georges Braque, "PROFIL A LA PALETTE".
99. Georges Braque, "PROFIL A LA PALETTE".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
164. Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad  Tapio Wirkkala Iittala.
164. Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
358. Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
358. Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
316. Eero Saarinen, Barstolar, 6 st, "Tulip" Knoll.
316. Eero Saarinen, Barstolar, 6 st, "Tulip" Knoll.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
282. Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
282. Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
341. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
341. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
68. Timo Solin, BLÅ KVINNA.
68. Timo Solin, BLÅ KVINNA.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
201. Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.
201. Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
292. Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.
292. Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
209. Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen.
209. Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
321. Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
321. Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
255. TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
255. TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
6. MIKKO OINONEN, BLOMSTERSTILLEBEN.
6. MIKKO OINONEN, BLOMSTERSTILLEBEN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
Klubbat pris 
2 430 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
31. Jukka Mäkelä, ABSTRAKT.
31. Jukka Mäkelä, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
203. Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
203. Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
1. Leena Luostarinen, HÖSTLÖV.
1. Leena Luostarinen, HÖSTLÖV.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
42. Max Salmi, "TRÄD I BLÅTT".
42. Max Salmi, "TRÄD I BLÅTT".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
90. Kristian Krokfors, "PERFECT DAY".
90. Kristian Krokfors, "PERFECT DAY".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
25. Erik Enroth, STILLEBEN,
25. Erik Enroth, STILLEBEN,
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
385. MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.
385. MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
29. KRISTIAN KROKFORS, "GUNGORNA".
29. KRISTIAN KROKFORS, "GUNGORNA".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
19. VEIKKO VIONOJA, VÄG.
19. VEIKKO VIONOJA, VÄG.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
211. Gerda Thesleff, VAS, stengods, signerad GT.
211. Gerda Thesleff, VAS, stengods, signerad GT.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
106. Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.
106. Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
28. Kristian Krokfors, KRISTIAN KROKFORS, UTAN TITEL.
28. Kristian Krokfors, KRISTIAN KROKFORS, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
8. Reino Hietanen, 'ROSA LANDSKAP'.
8. Reino Hietanen, 'ROSA LANDSKAP'.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
85. Kari Juva, "FLAMMA".
85. Kari Juva, "FLAMMA".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
212. Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen.
212. Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
103. LUU CONG NHAN, tusch på papper, sgnerad.
103. LUU CONG NHAN, tusch på papper, sgnerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
355. VOITTO HAAPALAINEN, Fåtölj, "Prisma T-666", Tehokaluste Oy.
355. VOITTO HAAPALAINEN, Fåtölj, "Prisma T-666", Tehokaluste Oy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
43. ULLA RANTANEN, blandteknik, signerad och daterad -69.
43. ULLA RANTANEN, blandteknik, signerad och daterad -69.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
231. Toini Muona, RELIEF, stengods, signerad TM Arabia.
231. Toini Muona, RELIEF, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
359. Tapio Wirkkala, SOFFBORD, Asko, 1900-talets mitt.
359. Tapio Wirkkala, SOFFBORD, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
5. Alpo Jaakola, KOMPOSITION.
5. Alpo Jaakola, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
104. David Hockney, "PARADE, METROPOLITAN OPERA".
104. David Hockney, "PARADE, METROPOLITAN OPERA".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
186. Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
186. Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
100. Ado Lill, "KIHID IV".
100. Ado Lill, "KIHID IV".
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
196. Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK.
196. Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
78. Veikko Vionoja, VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
78. Veikko Vionoja, VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
312. Yrjö Kukkapuro, Golvlampa, modell 100 Haimi, 1960-tal.
312. Yrjö Kukkapuro, Golvlampa, modell 100 Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
58. Kuutti Lavonen, "FERITO D'AMORE".
58. Kuutti Lavonen, "FERITO D'AMORE".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
97. Georges Braque, "L'OISEAU DEVANT LA LUNE".
97. Georges Braque, "L'OISEAU DEVANT LA LUNE".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
63. Onni Oja, VINTERVY.
63. Onni Oja, VINTERVY.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 100 - 1 300 EUR