Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

 
104 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
25 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
25 000 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Lansett 1", signerad Timo Sarpaneva, Iittala.
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, "Lansett 1", signerad Timo Sarpaneva, Iittala.
Klubbat pris 
21 200 EUR
Utropspris
20 000 - 22 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN,  dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
18 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 300 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
ALVAR AALTO, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris 
6 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO,  golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 809, Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL,GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
Klubbat pris 
3 450 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj,  Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, stengods signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, golvlampa, Sievä/Idman 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, golvlampa, Sievä/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
ALVAR AALTO, pallar, 4 st, modell X602, Artek 1970-tal.
Klubbat pris 
1 851 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valastustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valastustyö.
Klubbat pris 
1 805 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RITVA PUOTILA, rya, handknuten, Oy Arico Ab. Ca  187x133 cm.
RITVA PUOTILA, rya, handknuten, Oy Arico Ab. Ca 187x133 cm.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
Klubbat pris 
1 530 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen  Lasi Oy.
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
Klubbat pris 
690 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR