Helsinki Design Sale F197

Auktion: 31 maj - 13 juni, online.
Läs mer om auktionen här >

160 föremål
COLLIER, "Sollejonet", 18K guld. Kalevala Koru 1998.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
SAARA HOPEA, RING, silver. Ossian Hopea, Borgå 1963.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ARMSMYCKE, silver. Helsingfors 1967.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
COLLIER, 14K guld. "Tundra", Lapponia 1971.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FÅTÖLJER ETT PAR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK,VAS, stengods, "Hus", signerad Bryk.
Klubbat pris
430 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skål, stengods, signerad Kaipiainen, Rörstrand.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KAJ FRANCK,  karaff, signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A40, Valaistustyö.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KIM SIMONSSON, serveringsfat, porslin, signerad KIM 2013.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 600 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
YKI NUMMI, golvlampor, ett par, modell 30-008, Orno 1960-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman 1900-talet mitt.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, ÖRHÄNGEN, "Silermåne", silver. Kultakeskus.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BRITA HEILIMO, vas, stengods signerad Arabia BH.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
EVA GYLDÉN, CAMEER, 3 st, signerade, 1950-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAURI ALMARI, golvlampa, modell 62046, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, askopp, Valaistustyö.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BERTEL GARDBERG, ARMRING, silver, kvarts. Ekenäs, 1977.
Klubbat pris
390 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SOFFA, "Anja", Oy Paul Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, signerad Kaipiainen. 1940-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

335. Poul Henningsen, taklampa, "PH 3/2", Louis Poulsen, Danmark 1930-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK