Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F202

Auktion: 29 maj - 14 juni, online.
Visning: 1 - 12 juni. Måndag - tisdag kl 13 - 17, onsdag kl 13 - 18, torsdag - fredag kl 13 - 17, lördag - söndag kl 11 - 15.

Se föremål till försäljning online, i våra lokaler under våra öppettider eller genom att boka en privat visning. För att boka en privat visning, vänligen kontakta vår kundtjänst i Helsingfors (vår kundtjänst har öppet må-fre kl. 9-13).

Boka en privat visning per e-post Boka en privat visning per telefon

 
232 föremål
GUNNEL NYMAN, bord, Oy Boman Ab, 1930-talets slut.
GUNNEL NYMAN, bord, Oy Boman Ab, 1930-talets slut.
Klubbat pris 
410 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KARMSTOL, senempire Ryssland 1820-1840-tal.
KARMSTOL, senempire Ryssland 1820-1840-tal.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KONFEKTSKÅL, förgyllt silver, Augsburg, 1695-1705.
KONFEKTSKÅL, förgyllt silver, Augsburg, 1695-1705.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
VEIKKO HAUKKAVAARA, FÅGEL.
VEIKKO HAUKKAVAARA, FÅGEL.
Klubbat pris 
660 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OMEGA, Saphette, armbandsur, 15,4 mm.
OMEGA, Saphette, armbandsur, 15,4 mm.
Klubbat pris 
1 053 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
STIG FREDRIKSSON, KOMPOSITION.
STIG FREDRIKSSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
VÄGGAPPLIQUER, ett par, empire, 1800-talets slut.
VÄGGAPPLIQUER, ett par, empire, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, SOMMARBLOMMOR.
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, SOMMARBLOMMOR.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
600 EUR
ALBRECHT DÜRER, SUDARIUM, ST. VERONICA, PETER OCH PAUL.
ALBRECHT DÜRER, SUDARIUM, ST. VERONICA, PETER OCH PAUL.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampetter ett par, modell 7011, Taito 1920-tal.
PAAVO TYNELL, vägglampetter ett par, modell 7011, Taito 1920-tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ELVI MAARNI, PROMENADEN.
ELVI MAARNI, PROMENADEN.
Klubbat pris 
992 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
ELVI MAARNI, GRÖNT LANDSKAP.
ELVI MAARNI, GRÖNT LANDSKAP.
Klubbat pris 
780 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
GOLVLAMPA, Itsu, Finland 1900-talets mitt.
GOLVLAMPA, Itsu, Finland 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JOHAN ERIK LINDH, tillskriven, DAMPORTRÄTT.
JOHAN ERIK LINDH, tillskriven, DAMPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 060 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
FELIX NYLUND, MOR OCH BARN.
FELIX NYLUND, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SOFIA NORDSTRÖM,  INSJÖLANDSKAP.
SOFIA NORDSTRÖM, INSJÖLANDSKAP.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SOHVA, Oy Boman Ab 1950-tal.
SOHVA, Oy Boman Ab 1950-tal.
 
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 210x116 cm.
RITVA PUOTILA, rya, för Finska handarbetets vänner. Ca 210x116 cm.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
JALMARI RUOKOKOSKI, "BAKOM DRAPERIET".
JALMARI RUOKOKOSKI, "BAKOM DRAPERIET".
Klubbat pris 
1 251 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Wetterhoff 1920-tal. Ca 318x210 cm.
LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Wetterhoff 1920-tal. Ca 318x210 cm.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAX SALMI, "ARKTISK VENUS".
MAX SALMI, "ARKTISK VENUS".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "KOMPOSITION".
MAX SALMI, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "BIT AV TID".
MAX SALMI, "BIT AV TID".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "GUL MUR".
MAX SALMI, "GUL MUR".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talets mitt.
FÅTÖLJER, ett par 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, Taklampa, modell A 1-4, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, Taklampa, modell A 1-4, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, modell 1465, Taito 1930/1940-tal.
PAAVO TYNELL, takkrona, modell 1465, Taito 1930/1940-tal.
Klubbat pris 
761 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PIRKKO NUKARI, "PÅ FLYTTRESAN".
PIRKKO NUKARI, "PÅ FLYTTRESAN".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
UNTO KOISTINEN, DAMPORTRÄTT.
UNTO KOISTINEN, DAMPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "HAMNSTADS LJUS".
MAARIA MÄRKÄLÄ, "HAMNSTADS LJUS".
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, SKÄRM, Artek, 1900-talets slut. Ca 150x200 cm.
ALVAR AALTO, SKÄRM, Artek, 1900-talets slut. Ca 150x200 cm.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
MARI RANTANEN, "SPELLWAND 4".
MARI RANTANEN, "SPELLWAND 4".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BRICKA, silver, Egypten, efter 1946.
BRICKA, silver, Egypten, efter 1946.
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
STIG FREDRIKSSON, KOMPOSITION.
STIG FREDRIKSSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ARVID BROMS, KUBISTISK STILLEBEN.
ARVID BROMS, KUBISTISK STILLEBEN.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KANNA, silver, John Aldwinckle & Thomas Slater, London 1889.
KANNA, silver, John Aldwinckle & Thomas Slater, London 1889.
Klubbat pris 
2 121 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, UTAN TITEL.
JUHANA BLOMSTEDT, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
IKON, Centrala Ryssland 1800-talets slut.
IKON, Centrala Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
IKON, Kholuy, Ryssland 1800-talets slut.
IKON, Kholuy, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TAPIO WIRKKALA, skulptur, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
TAPIO WIRKKALA, skulptur, signerad Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
JOHAN ELIS KORTMAN, VY FRÅN SÖDRA HELSINGFORS.
JOHAN ELIS KORTMAN, VY FRÅN SÖDRA HELSINGFORS.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
BROSCH, guld, gammalslipade diamanter ca 1.05 ct tot.
BROSCH, guld, gammalslipade diamanter ca 1.05 ct tot.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, KARIKATYR.
AKSELI GALLEN-KALLELA, KARIKATYR.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
AHTI LAVONEN, BADARE VID SKOGSTJÄRNEN.
AHTI LAVONEN, BADARE VID SKOGSTJÄRNEN.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VEIKKO VIONOJA, "EFTER JOBBET".
VEIKKO VIONOJA, "EFTER JOBBET".
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
VEIKKO VIONOJA, ELEKTRICITETEN INSTALLERAS.
VEIKKO VIONOJA, ELEKTRICITETEN INSTALLERAS.
Klubbat pris 
1 401 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
MARI RANTANEN, "LOOKING AT YOU".
MARI RANTANEN, "LOOKING AT YOU".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "HAVSFAUNA".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "HAVSFAUNA".
Klubbat pris 
1 530 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, "POJKHUVUD".
VEIKKO MARTTINEN, "POJKHUVUD".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
HÅKAN BRUNBERG, UGGLEFAMILJEN.
HÅKAN BRUNBERG, UGGLEFAMILJEN.
Klubbat pris 
2 701 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
KIMMO KAIVANTO, "PAAVOLAISUUSFANTASIA".
KIMMO KAIVANTO, "PAAVOLAISUUSFANTASIA".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR