Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101JAKTBÄGARE, ett par, av Caspar Liendenberg, Stockholm, samt DESSERTSKED av Paul Zachun, Norrköping.7 000 SEK
102BÄGARE, Sverige, 1700-tal.7 000 SEK
103BÄGARE, två stycken, sannolikt Sverige 1700-talets mitt.900 SEK
104BÄGARE, Sverige, 1700-talets andra hälft.4 000 SEK
105LJUSPLÅT, för ett ljus, barock, 1700-talets början.14 000 SEK
106KANDELABRAR, för två ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.60 000 SEK
107KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Johan Gustaf Ahlgren, Stockholm 1777, gustavianska.60 000 SEK
108LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, 1700-tal.5 500 SEK
109NATTLJUSSTAKAR, ett par, 1700-tal.5 500 SEK
110LJUSSTAKAR, ett par, av Stephen (Friedrich) T. Lemair, (privilegium i Stockholm 1762), datering 1763.15 000 SEK
111LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Westerberg (privilegium 1755, död 1765, änkan drev verksamheten vidare till 1773), rokoko.12 000 SEK
112LJUSSTAKAR, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft, .12 000 SEK
113LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.22 000 SEK
114LJUSSTAKAR, två snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.9 000 SEK
115LJUSSTAKAR, två mycket snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.12 000 SEK
116LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.5 000 SEK
117LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.7 500 SEK
118LJUSSTAKAR, ett par, tillhört Silfversparre, Sverige, 1700-talets andra hälft.5 000 SEK
119LJUSSTAKAR, ett par, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk, gustavianska.46 000 SEK
120LJUSSTAKAR, ett par, Wedevågs bruk, sengustavianska, omkring år 1800.40 000 SEK
121LJUSSTAKE, av Anders Westerberg (privilegium 1755, död 1765, änkan drev verksamheten vidare till 1773), rokoko.6 000 SEK
122LJUSSTAKE, av Simon Pantaleon (privilegium i Stockholm 1754, död 1776), rokoko.8 500 SEK
123VAXSTAPELSTÄLL, sengustavianskt, omkring år 1800.1 500 SEK
124LÄSLJUSSTAKE, av Caspar Liendenberg (verksam i Stockholm från 1745), senbarock/rokoko, 1700-talets mitt.10 000 SEK
125KAFFEKANNA, senbarock, 1700-tal.8 500 SEK
126KAFFEKANNA, rokoko, 1700-talets mitt.4 000 SEK
127KAFFEKANNA, gustaviansk, 1700-talets slut.8 500 SEK
128KAFFEKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.3 000 SEK
129KAFFEKANNA, av Jacob Lenholm (mästare i Stockholm 1827-40), senempire, 1830-tal.1 800 SEK
130TEKANNA, sengustaviansk, 1700-talets slut.14 000 SEK
131TEKANNA, empire, 1800-talets början.2 500 SEK
132TEKANNA, empire, 1800-talets början.1 200 SEK
133TEKANNA, av Erik Nordgren (Jönköping 1817-47), senempire.4 000 SEK
134SOCKERSKRIN, av Johan Andersson Starin, mästare i Stockholm 1723-56, rokoko.13 000 SEK
135SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.3 500 SEK
136SOCKERSKRIN, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.3 000 SEK
137SOCKERSKRIN, rokoko, 1700-talets andra hälft.3 500 SEK
138SOCKERRUSKOR, ett par, av Eric Nyström (verksam i Stockholm 1783-1814), rokoko.36 000 SEK
139SOCKERSKÅL MED LOCK, sengustaviansk, omkring år 1800.2 800 SEK
140SOCKERSKÅLAR, ett par, empire, 1800-talets början.5 000 SEK
141SOCKERSKÅL OCH STRÖSKED, av Erik Nordgren, verksam i Jönköping 1817-47, senempire.1 300 SEK
142GRÄDDSNÄCKA, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.19 000 SEK
143GRÄDDKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.9 000 SEK
144SOCKERTÄNGER, tre stycken, rokoko, 1700-talets andra hälft.600 SEK
145SOCKERTÅNG, av Olof Åmansson (mästare i Stockholm 1785-1807), gustaviansk.600 SEK
146SOCKERTÄNGER, 2 st, en rokoko, en gustaviansk, 1700-talets andra hälft.400 SEK
147BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.2 000 SEK
148BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.3 500 SEK
149SKORPKORG, sengustaviansk, 1800-talets början.2 200 SEK
150SKORPKORGAR, två stycken snarlika, sengustavianska, 1800-talets början.3 000 SEK
151GLASSKÖLJARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
152VINKYLARE, tillhört Charles De Geer (1720–1778), rokoko, 1700-talets andra hälft.30 000 SEK
153VINKYLARE, sengustaviansk, omkring år 1800.7 000 SEK
154Luc Lanel, champagnekylare, nysilver, Christofle, Frankrike, formgiven för lyxkryssaren "Normandie" 1935.9 000 SEK
155BORDSPLATEAU, rokoko, 1700-talets andra hälft.8 500 SEK
156DEL AV BORDSPLATEAU, av Caspar Liendenberg (verksam i Stockholm från 1745), 1700-tal.3 500 SEK
157TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Caspar Liendenberg, Stockholm 1768, rokoko.38 000 SEK
158TAZZOR, ett par, Frankrike, rokoko, 1740-tal.19 000 SEK
159TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.1 800 SEK
160TALLRIKSVÄRMARE, rokoko, 1700-tal.1 800 SEK
161KAROTT, sengustaviansk, 1800-talets början.6 000 SEK
162KASTRULL MED LOCK, av Jacob Lenholm (mästare i Stockholm 1827-40), 1830-tal.4 000 SEK
163KASTRULL MED LOCK, 1800-tal.7 500 SEK
164TALLRIK, med Grillska vapnet, rokoko, 1700-talets andra hälft, möjligen Sverige.11 000 SEK
165SKED, daterad 1658.5 000 SEK
166SKED, daterad 1688.6 500 SEK
167RAGUSKED, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50), senbarock.5 500 SEK
168RAGUSKED, av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50).5 000 SEK
169RAGUSKED, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk.3 500 SEK
170RAGUSKEDAR, två stycken, varav en av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevåg.2 000 SEK
171SKEDAR, två stycken, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk.6 000 SEK
172SKEDAR, två stycken, en av Johan Öberg Stockholm 1795-1814, den andra av Paul Zachun (silversmed i Norrköping 1722-50).500 SEK
173BESTICK, två stycken, omkring år 1800.300 SEK
174TÅRTSPADE, rokoko, 1700-talets andra hälft.8 500 SEK
175TÅRTSPADE, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk.7 000 SEK
176DESSERTBESTICK, 4 delar, rokoko, 1700-talets andra hälft.14 000 SEK
177TOILETTEASKAR ett par, av Johan Gustaf Ahlgren (verksam i Stockholm 1771-99), gustavianska.6 000 SEK
178TVÅL- OCH SVAMPDOSA, 1700-talets andra hälft.4 500 SEK
179LUKTDOSOR, två stycken, senbarock, 1700-talets första hälft.3 000 SEK
180LUKTDOSOR, två stycken, rokoko och sengustaviansk, 1700-talets andra hälft.2 800 SEK
181TUMLARE OCH SNUSDOSA, omkring år 1800, sengustavianska.2 000 SEK
182RAKFAT OCH ETT RAKFATSBRÄTTE, 1700/1800-tal.1 400 SEK