Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1HARLEY-DAVIDSON FLSTC Heritage Softail Classic, årsmodell 1997.80 000 SEK
2Henning Petri, bägare, silver, Nyköping 1701. Karolinsk.44 000 SEK
3Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko.24 000 SEK
4Gustaf Möllenborg, coasters, fyra stycken, silver, Stockholm 1825.60 000 SEK
5JOHAN MÖLLERSTRÖM, skedar, 6 st, silver, Stockholm 1727, med daterad gravyr 1726.10 000 SEK
6Arvid Floberg, ragusked, förgyllt silver, Stockholm 1783.7 600 SEK
7Kilian Kelson, matgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1752-1754. Rokoko.9 500 SEK
8Isak Trybom, dessertgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1763. Rokoko.12 000 SEK
9Bestick, 20 st, snarlika, silver, otydliga stämplar, Nordeuropa 1700-tal. Rokoko.11 000 SEK
10Matknivar, 12 st, silver, icke identifierad mästarstämpel ACL. 1800-talets förra hälft.6 000 SEK
11Matknivar, 12 st, sköldpadd och silver, Sverige omkring 1800.11 000 SEK
12Johan Petter Grönvall, dessertbestick, 36 st, förgyllt silver, Stockholm 1818-1821, knivarna av Bernt Erlandsson,17 000 SEK
13GAB, bestickuppsättning 206 delar, silver, Stockholm 1920-/1930-tal. Rokoko-stil.80 000 SEK
14CG HALLBERG, skålar, ett par, silver, Stockholm 1934 och 1935.9 000 SEK
15Olle Ohlsson, tekanna, silver, Stockholm 1998.34 000 SEK
16MATTA, semiantik Heris/Gorovan/Karadja, ca 380,5 x 209 cm.15 000 SEK
17MATTA, semiantik Persisk med Veramin-mönster, ca 199,5 x 150,5-153 cm.14 000 SEK
18GALLERIMATTA, antik/semiantik Kaukas, sannolikt Kuba, ca 362,5 x 134-140 cm.6 500 SEK
19GALLERIMATTA, semiantik Kaukas, ca 303,5 x 129,5-140,5 cm (samt en kortsida med 2,5 cm slätväv).8 000 SEK
20OBELISKER, ett par, fajans. Rörstrand märkta Stockholm, 1700-tal.30 000 SEK
21TALLRIK, fajans. Rörstrand, Stockholm 15/3 1745.10 000 SEK
22TEKANNA med LOCK, flintgods. Omärkt, möjligen Rörstrand, 1800-tal.9 500 SEK
23Pablo Picasso, kanna "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A. Ramié 162.20 000 SEK
24PIERO FORNASETTI, tallrikar, 6 st "Cammei", Milano, Italien.5 000 SEK
25OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.36 000 SEK
26SERVISDELAR, 47 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
27TALLRIKAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
28ASSIETTER, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, sen 1700-tal.8 000 SEK
29URNOR med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
30SERVIS, 152 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).61 000 SEK
31STEMCUPS ett par, porslin. Kina, 1900-tal med Yongzhengs märke.80 000 SEK
32OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. Utsikt från från Fersenska Terrassen, Stockholm.19 000 SEK
33LORENTZ SPARRGREN, "Ullere sund, Vestergötland".9 500 SEK
34ENGELSK KONSTNÄR, 1600-TAL. Yngling med dosa.85 000 SEK
35OKÄND KONSTNÄR, 1600-TAL. Minnesbild av avlidet barn.65 000 SEK
36ULRICA FREDRICA PASCH Tillskrivna, Gustaf III (1746-1792) & Sofia Magdalena (1746-1813).30 000 SEK
37OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-TAL. Porträtt av proberare och hans maka.18 000 SEK
38OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Barn med skallra.6 500 SEK
39JENNY NYSTRÖM, Riddaren och vallflickan.32 000 SEK
40JADWIGA UMINSKA, Kortspelaren.32 000 SEK
41PETER DAHL, "Tjock och smal".36 000 SEK
42ERIC JOHANSSON, "Selbstmorderin".38 000 SEK
43BENGT CARLBERG, "Shimmy".16 000 SEK
44MARIE-LOUISE EKMAN, I badrummet.70 000 SEK
45MARIE-LOUISE EKMAN, Utan titel.11 000 SEK
46MARTIN WICKSTRÖM, "Fuck You!".5 500 SEK
47FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Der Poomucher order der leb lebensschicksallufer".Återrop
48FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Napullihnum".Återrop
49FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Die mondomoralische atombombe".Återrop
50FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Die mondomoralische kulturbaumblüte".11 000 SEK
51Karel Appel, Utan titel.47 000 SEK
52Lucio Fontana, "Portrait d'Antonin Artaud".26 000 SEK
53CHAMPAGNESTRUTAR, sex stycken snarlika. England, 1700-tal.13 000 SEK
54GLAS, tre stycken olika. England, 1700-tal.1 600 SEK
55VINGLAS, nio stycken. England, 1700-tal.12 000 SEK
56KARAFF samt STARKVINSGLAS, sex stycken. Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.7 500 SEK
57SELTERGLAS, 14 stycken. Empire, 1800-talets första hälft.14 000 SEK
58VATTENGLAS, 12 stycken, 1800-tal.9 500 SEK
59PROVGLAS. 1800-tal. Dekor av förslag på olika graverade bårder.5 200 SEK
60VINGLAS, 16 stycken. Sekelskifte 1900.11 000 SEK
61BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.55 000 SEK
62KARMSTOLAR, 7 st, varav 2 st Louis XV, 1700-talets andra hälft, 5 st Louis XV-stil, 1800-talets slut.65 000 SEK
63KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.44 000 SEK
64KARMSTOLAR, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.320 000 SEK
65STOLAR, sju stycken (3+2+2), av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustavianska, 1700-talets slut.32 000 SEK
66STOLAR, 12 st (6+6), tillskrivna Johan Lindgren, gustavianska, 1700-talets slut.100 000 SEK
67STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.6 000 SEK
68SULLASTOLAR, fyra stycken, omkring år 1900.4 000 SEK
69STOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.8 500 SEK
70STOL, tillskriven Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustaviansk.11 000 SEK
71HÖRNKONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.40 000 SEK
72VÄGGBORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.30 000 SEK
73SLAGBORD, 1800-talets första hälft.5 000 SEK
74FÄLLBORD, England, 1700-talets andra hälft.19 000 SEK
75FÄLLBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.13 000 SEK
76VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut.12 000 SEK
77GOLVUR, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.22 000 SEK
78SPEGEL, av Joseph Schürer dy (privilegium i Stockholm 1769, död 1785), rokoko/gustaviansk, daterad 1771.28 000 SEK
79LJUSKRONA, för sex ljus, 1700/1800-tal.6 000 SEK
80LJUSKRONA, för sex ljus, barockstil, 1800-talets slut.60 000 SEK
81LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1800-talets slut.17 000 SEK
82LJUSRING, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.30 000 SEK
83AMPEL, för ett ljus, gustaviansk stil, 1900-tal.9 500 SEK
84AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.6 500 SEK
85BORDSLYSTER, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.Återrop
86KANDELABER, för två ljus, Sverige, 1800/1900-tal.2 100 SEK
87KANDELABER, för tre ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.24 000 SEK
88LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.36 000 SEK
89LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk, 1700-talets slut.18 000 SEK
90LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.17 000 SEK
91LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.13 500 SEK
92LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.11 000 SEK
93SYBARON, Tula, tidigt 1800-tal.Återrop
94SMÖRASK MED LOCK, omkring år 1800.11 000 SEK
95SALTKAR, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1827.22 000 SEK
96PIERO FORNASETTI, bricka, Milano, Italien, 1990-tal.10 000 SEK
97PIERO FORNASETTI, obelisker / bordslampor, 2 st snarlika, Milano, Italien.16 000 SEK
98DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.18 000 SEK
99DOPFAT, sannolikt Danmark, 1700-tal, barock.3 900 SEK
100FAT, barock, 1700-tal.13 000 SEK