Löwenadler Collection H059

157 föremål
120. SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
130. SKULPTUR, marmor. Romersk, troligen omkring år 100 e.Kr.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
168. BORDSLAMPA, 1900-tal.
168. BORDSLAMPA, 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
136. Karl Manfred Rennertz, Utan titel.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
82. STRUTSÄGG, 1900-tal.
82. STRUTSÄGG, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
177. BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
182. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
83. SOFFA SAMT TABURETTER, 1 PAR, 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
51. KARMSTOLAR, ett par, England, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
46. SOFFBORD av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
154. KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
106. Sigill i form av en uggla, brons. 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
158. KARAFFER, två stycken, glas. Böhmen, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
161. BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
57. KARMSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
53. CASOLETTER, för ett ljus, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
4. GRANT LARKIN LTD, sideboard, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
141. KÄPP, omkring år 1900.
141. KÄPP, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
148. STOLAR, 6 st, Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
71. SKULPTUR, papier maché, Capistrano, Mexico 1960-70-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
62. YTTERFODER, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
105. Nadja Ekman, Utan titel.
105. Nadja Ekman, Utan titel.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
24. TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
142. KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
73. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
143. TRÄDGÅRDSURNA, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
159. FIGURINER, två stycken, lergods. Mingstil, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
27. SEKRETÄR, England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
44. SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
2. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
63. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
3. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
26. Dominique Thevenin, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK