Löwenadler Collection H059

187 föremål
179. Ricardo Cinalli, Utan titel.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
171. Jan Naliwajko, "Nyfiken".
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
29. Endre Komaromi-Kacz, Landskap.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
186. Lars Gynning, Monaco Ville.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
47. SOFFOR, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. LJUSSTAKAR, ett par, England, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
149. BORD, Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
58. BORDSLAMPA/BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
115. KÄRL, lergods. Troligen Grekisk, omkring 300 f. Kr.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
98. Josef Frank, gardinlängder, 2 st, "Drinks", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
72. BORDSLAMPA, 1900-tal.
72. BORDSLAMPA, 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
70. Fernandez Arman, "Fragment de Visage".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
68. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
78. BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. BORDSLAMPA, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
183. MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 60 x 66,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
150. KARMSTOLAR, ett par Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
174. BYRÅ, Sverige, 1800-tal.
174. BYRÅ, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Mike & Doug Starn (Starn Twins), Utan titel.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. "Suecia Antiqua et Hodierna".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
104. Enzo Cucchi, "Album La Scimmia".
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
12. BORDSFIGURER, ett par, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
113. KYLIX, terakotta. Attisk, Grekland, möjligen 500-300 f. Kr.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
41. Okänd konstnär. Kvinnoporträtt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
92. Frimärksalbum, 2 st, med spelkortssamling av "Jokrar".
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
167. Ulrica Hydman-Vallien, skål, målat glas, Kosta Boda.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
33. Lajos Deak-Ebner, På marknaden.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
34. Interiör med en kyrkans man som målar i sitt arbetsrum.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
30. Aladar Edvi Illés, Landskap med stenbro.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
118. FRAGMENT, lergods. Troligen Hellenistiskt, 500-100 f.kr.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
64. SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
163. SOFFA, "Howardmodell", samtida produktion.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
138. KANONRÖR, brons. Troligen Sydostasien.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
165. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
152. Bägare/Vas, pläter, 1800-/1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
185. OKÄND KONSTNÄR. Mansporträtt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
19. Wilkens & Sohne, tekanna, silver, Tyskland 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
187. MATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 130 x 70,5 cm.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
20. Assiette, silver, Österrike-Ungern 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
155. SOFFA, empirestil, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
49. BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
109. HYDRIA, lergods. Apulien, troligen omkring 300-tal f. Kr.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
176. BORDSDUK, rund, ca 256 i diameter, reliefsammet från Rubelli.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
87. BORD, 1800-talets andra hälft, möjligen Baltikum.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
50. BORDSLAMPA, Frankrike, 1840-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
135. Fredrik Wretman, "Luka".
135. Fredrik Wretman, "Luka".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
139. SKULPTUR/PIPA, brons. Troligen Sydostasien.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
80. Hans Isaksson, Still #26.
80. Hans Isaksson, Still #26.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
13. Bricka med hänklar samt fat, nysilver. 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
108. BUDDHAHUVUD, trä. Thailand/Burma, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
28. KARMSTOL, England, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
134. GEORG TOTH, bänk, signerad och daterad 2000.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
43. SKULTPUR, trä och lack. Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
137. URNA med LOCK, kopparlegering. Hanstil, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
90. Josef Frank, sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
175. BORD, 1900-talets slut.
175. BORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
59. PAPPERSKORG, lackerat trä, 1960-70-tal, etikettmärkt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK