Löwenadler Collection H059

191 föremål
141. KÄPP, omkring år 1900.
141. KÄPP, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
52. FAT, champlevéemalj och agat, 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
73. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
186. Lars Gynning, Monaco Ville.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
106. Sigill i form av en uggla, brons. 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
41. Okänd konstnär. Kvinnoporträtt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
92. Frimärksalbum, 2 st, med spelkortssamling av "Jokrar".
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
167. Ulrica Hydman-Vallien, skål, målat glas, Kosta Boda.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
185. OKÄND KONSTNÄR. Mansporträtt.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
14. Såsskål och skålfat, nysilver. Rokoko-stil. 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
20. Assiette, silver, Österrike-Ungern 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
13. Bricka med hänklar samt fat, nysilver. 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
166. Ardy Strüwer, Utan titel.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
71. SKULPTUR, papier maché, Capistrano, Mexico 1960-70-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
12. BORDSFIGURER, ett par, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
152. Bägare/Vas, pläter, 1800-/1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
40. KUDDAR, 3 st., sannolikt siden, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
93. BRIDGEBORD, Sverige, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
176. BORDSDUK, rund, ca 256 i diameter, reliefsammet från Rubelli.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
72. BORDSLAMPA, 1900-tal.
72. BORDSLAMPA, 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
82. STRUTSÄGG, 1900-tal.
82. STRUTSÄGG, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
104. Enzo Cucchi, "Album La Scimmia".
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
64. SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
59. PAPPERSKORG, lackerat trä, 1960-70-tal, etikettmärkt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
151. Burk med lock, nysilver, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
108. BUDDHAHUVUD, trä. Thailand/Burma, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
28. KARMSTOL, England, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
159. FIGURINER, två stycken, lergods. Mingstil, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
187. MATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 130 x 70,5 cm.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
36. Herman Lipot, Figurer i landskap.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
105. Nadja Ekman, Utan titel.
105. Nadja Ekman, Utan titel.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
29. Endre Komaromi-Kacz, Landskap.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
96. "Suecia Antiqua et Hodierna".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
158. KARAFFER, två stycken, glas. Böhmen, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
181. BORDSLAMPA, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
101. BUDDHAHUVUD, lergods. Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
37. BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
31. Gusztáv Magyar-Mannheimer, Landskap med hus.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
129. SKULPTURHUVUD, lergods. Romerskt/Grekiskt, troligen 500-200 f. Kr.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
139. SKULPTUR/PIPA, brons. Troligen Sydostasien.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
102. Skivsamling, bestående av 120 st vinylskivor.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
74. BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
180. GARDINER, 6 st. varav fem svagt gråvita och en svagt benvit.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
138. KANONRÖR, brons. Troligen Sydostasien.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
19. Wilkens & Sohne, tekanna, silver, Tyskland 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
23. TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
58. BORDSLAMPA/BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
115. KÄRL, lergods. Troligen Grekisk, omkring 300 f. Kr.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
171. Jan Naliwajko, "Nyfiken".
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
98. Josef Frank, gardinlängder, 2 st, "Drinks", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
79. PER SUNDSTEDT, golvlampor, 2 st., "Bill", Zero interiör, omkring år 2000.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
87. BORD, 1800-talets andra hälft, möjligen Baltikum.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
50. BORDSLAMPA, Frankrike, 1840-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
161. BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
68. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
46. SOFFBORD av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
53. CASOLETTER, för ett ljus, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
43. SKULTPUR, trä och lack. Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
38. Kjell Löwenadler, Köksinteriör med barn.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
51. KARMSTOLAR, ett par, England, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
85. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell G 2468.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
30. Aladar Edvi Illés, Landskap med stenbro.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
143. TRÄDGÅRDSURNA, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
63. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
183. MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 60 x 66,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
175. BORD, 1900-talets slut.
175. BORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
165. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
27. SEKRETÄR, England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
24. TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
70. Fernandez Arman, "Fragment de Visage".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK