Kan inte nå servern

Löwenadler Collection H059

 
191 föremål
61. Keith Haring, Untitled (Triptych).
61. Keith Haring, Untitled (Triptych).
Klubbat pris 
1 400 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
173. Francesco Clemente, "Two girls".
173. Francesco Clemente, "Two girls".
Klubbat pris 
1 100 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
133. Cecilia Edefalk, "Självporträtt med Pistol", 1993.
133. Cecilia Edefalk, "Självporträtt med Pistol", 1993.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
1. SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.
1. SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
145. Vitaly Pushnitsky, "Sky-I".
145. Vitaly Pushnitsky, "Sky-I".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
130. SKULPTUR, marmor. Romersk, troligen omkring år 100 e.Kr.
130. SKULPTUR, marmor. Romersk, troligen omkring år 100 e.Kr.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
157. BORD (ursprungligen del av vägg), Främre orienten, 500-talet eKr.
157. BORD (ursprungligen del av vägg), Främre orienten, 500-talet eKr.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
153. Christopher le Brun, Xanthus.
153. Christopher le Brun, Xanthus.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
140. Sandro Chia, Blue head.
140. Sandro Chia, Blue head.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
109. HYDRIA, lergods. Apulien, troligen omkring 300-tal f. Kr.
109. HYDRIA, lergods. Apulien, troligen omkring 300-tal f. Kr.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8. STOLAR, 12 st snarlika, gustavianska, 1700-talets slut - 1800-talets början.
8. STOLAR, 12 st snarlika, gustavianska, 1700-talets slut - 1800-talets början.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
44. SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ.
44. SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
76. Nicola de Maria, "Bosco ammaestrato + angeli".
76. Nicola de Maria, "Bosco ammaestrato + angeli".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
77. Nicola de Maria, "Museo Haus Lange Costantinopoli".
77. Nicola de Maria, "Museo Haus Lange Costantinopoli".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
9. LJUSKRONA, för sex ljus, Böhmen, 1700-talets slut.
9. LJUSKRONA, för sex ljus, Böhmen, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
144. Juan Pedro Fabra Guemberena, "Anja", 2004.
144. Juan Pedro Fabra Guemberena, "Anja", 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
2. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
2. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
3. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
3. GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
75. Enzo Cucchi, Untitled.
75. Enzo Cucchi, Untitled.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4. GRANT LARKIN LTD, sideboard, USA, 1980-tal.
4. GRANT LARKIN LTD, sideboard, USA, 1980-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
135. Fredrik Wretman, "Luka".
135. Fredrik Wretman, "Luka".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
120. SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.
120. SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
147. MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft.
147. MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
134. GEORG TOTH, bänk, signerad och daterad 2000.
134. GEORG TOTH, bänk, signerad och daterad 2000.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 300 f. Kr.
122. SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 300 f. Kr.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
116. KYLIX, lergods. Attisk, svart-figurig, troligen omkring 520-510 f. Kr.
116. KYLIX, lergods. Attisk, svart-figurig, troligen omkring 520-510 f. Kr.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. FRAGMENT, lergods. Troligen Hellenistiskt, 500-100 f.kr.
118. FRAGMENT, lergods. Troligen Hellenistiskt, 500-100 f.kr.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
128. SKULPTUR, terracotta. Grekiskt, attisk, troligen 500-200 f. Kr.
128. SKULPTUR, terracotta. Grekiskt, attisk, troligen 500-200 f. Kr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
121. SKULPTUR, sandsten. Hellenistisk, troligen 500-400 f. Kr.
121. SKULPTUR, sandsten. Hellenistisk, troligen 500-400 f. Kr.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. AMPEL, för tre ljus, svensk empire, 1800-talets början.
146. AMPEL, för tre ljus, svensk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. SKULPTURHUVUD, lergods. Hellenistiskt, troligen 500-300 f. Kr.
126. SKULPTURHUVUD, lergods. Hellenistiskt, troligen 500-300 f. Kr.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
60. Michael Zwack, Untitled.
60. Michael Zwack, Untitled.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Mike & Doug Starn (Starn Twins), Utan titel.
6. Mike & Doug Starn (Starn Twins), Utan titel.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. SOFFOR, ett par, 1900-talets slut.
47. SOFFOR, ett par, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. BORD, Karl Johan, 1820-40-tal.
149. BORD, Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
80. Hans Isaksson, Still #26.
80. Hans Isaksson, Still #26.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
136. Karl Manfred Rennertz, Utan titel.
136. Karl Manfred Rennertz, Utan titel.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
177. BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.
177. BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
182. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
182. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
154. KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal.
154. KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
57. KARMSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
57. KARMSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
54. LJUSSTAKAR, ett par, England, 1800-talets mitt.
54. LJUSSTAKAR, ett par, England, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
81. Hans Isaksson, Utan titel.
81. Hans Isaksson, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
142. KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-tal.
142. KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
174. BYRÅ, Sverige, 1800-tal.
174. BYRÅ, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
25. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, omkring år 1900.
25. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, omkring år 1900.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. BORDSLAMPA, 1900-tal.
168. BORDSLAMPA, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
83. SOFFA SAMT TABURETTER, 1 PAR, 1900-tal.
83. SOFFA SAMT TABURETTER, 1 PAR, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
62. YTTERFODER, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
62. YTTERFODER, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
26. Dominique Thevenin, Utan titel.
26. Dominique Thevenin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede.
49. BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
34. Interiör med en kyrkans man som målar i sitt arbetsrum.
34. Interiör med en kyrkans man som målar i sitt arbetsrum.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
90. Josef Frank, sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn.
90. Josef Frank, sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
137. URNA med LOCK, kopparlegering. Hanstil, 1900-tal.
137. URNA med LOCK, kopparlegering. Hanstil, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
150. KARMSTOLAR, ett par Karl Johan, 1820-40-tal.
150. KARMSTOLAR, ett par Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. Ricardo Cinalli, Utan titel.
179. Ricardo Cinalli, Utan titel.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
148. STOLAR, 6 st, Karl Johan, 1820-40-tal.
148. STOLAR, 6 st, Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
35. BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
155. SOFFA, empirestil, omkring år 1900.
155. SOFFA, empirestil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
113. KYLIX, terakotta. Attisk, Grekland, möjligen 500-300 f. Kr.
113. KYLIX, terakotta. Attisk, Grekland, möjligen 500-300 f. Kr.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
33. Lajos Deak-Ebner, På marknaden.
33. Lajos Deak-Ebner, På marknaden.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. SOFFA, "Howardmodell", samtida produktion.
163. SOFFA, "Howardmodell", samtida produktion.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. Josef Frank, bord, modell 961, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut.
84. Josef Frank, bord, modell 961, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
131. VINKRUKA, terracotta. Medelhavsområdet.
131. VINKRUKA, terracotta. Medelhavsområdet.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
70. Fernandez Arman, "Fragment de Visage".
70. Fernandez Arman, "Fragment de Visage".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil.
78. BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
24. TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900.
24. TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. SEKRETÄR, England, 1700-talets slut.
27. SEKRETÄR, England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
165. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
165. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK