Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
150 föremål
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. KRUKA, Porslin, Mingstil  1900-tal.
732. KRUKA, Porslin, Mingstil 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
680. FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.
680. FOHUNDAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
772. FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin.
772. FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
763. FIGURIN, porslin, Kina,  Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal.
763. FIGURIN, porslin, Kina, Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).
742. KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. URNA, keramik. Song dynastin.
308. URNA, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
611. FAT, porslin. Ming.
611. FAT, porslin. Ming.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
721. FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.
721. FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
594. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
594. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK