Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
69 föremål
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
225. Lars Lerin, "Fönster och tunna".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
226. Lars Lerin, "Snowhill".
226. Lars Lerin, "Snowhill".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
520. Esther Kjerner, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
366. Isaac Grünewald, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
497. Eric Detthow, Kvinna i röd klänning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
438. Gustav Rudberg, Båt, Hven.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
157. Gösta Werner, "Tatueringar".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Eric Detthow, Utan titel.
395. Eric Detthow, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
572. Isaac Grünewald, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
479. Esaias Thorén, "Vision IV".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
600. Lennart Olausson, "Brevet".
600. Lennart Olausson, "Brevet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Bengt Lindström, Utan titel.
353. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
434. ERLING ÄRLINGSSON, olja på pannå. Sign EÄ o dat -46.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
185. CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
427. JULES SCHYL, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
440. JOHN JACOBSON, olja på trä, sign och dat à tergo, -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
437. Sven Jonson, "Nocturne".
437. Sven Jonson, "Nocturne".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
355. Jules Schyl, "Vid fönstret".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
435. Ragnar Person, "Folksamling".
435. Ragnar Person, "Folksamling".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
527. OTTO LUDVIG RICHARDE, olja på duk, sign och dat -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
368. Helmer Osslund, Landskapsmotiv.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
405. RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
340. Erling Ärlingsson, Utan titel.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
588. NALLE WERNER, olja på duk, sign o dat 1977 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
522. Olof Hermelin, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
529. Sven Jonson, "Den blå hatten".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
114. AXEL NILSSON, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON,  akvarell och gouache, sign GAN.
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, akvarell och gouache, sign GAN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. Peder Duke, "Höstsonat".
598. Peder Duke, "Höstsonat".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
445. Gunnar Ström, Ekivok interiör.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
412. ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
354. LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
219. ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
237. Pie Gould, "En ny början".
237. Pie Gould, "En ny början".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
272. Ernst Josephson, "Kärleksmöte".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
230. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
557. Roj Friberg, "Sammankomsten".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
486. Fredrik Wretman, "Minitrans".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
291. Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
530. Hugo Zuhr, Fartyg med segel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
238. PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
550. Bengt Lindström, Utan titel.
550. Bengt Lindström, Utan titel.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
342. RALPH RILTON, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
519. CARL FREDRIK KIÖRBOE, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Karl Witholm, Orientalisk kvinna.
116. Karl Witholm, Orientalisk kvinna.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
115. Einar Jolin, Nakenstudie.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
17. Utan titel.
17. Utan titel.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. Joakim Stephenson, "Moving art".
591. Joakim Stephenson, "Moving art".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. Emma Magnus, Prinsessa.
407. Emma Magnus, Prinsessa.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".
448. Waldemar Lorentzon, "Saint Germain".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
521. Ernst Nilsson, Kvällsvy över Uppsala Slott.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
306. Albin Amelin, "Tjuv och halsband".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
558. Roj Friberg, "Kupol".
558. Roj Friberg, "Kupol".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
293. Karin Wikström, Trygg Hansa.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
341. C Göran Karlsson, Komposition.
341. C Göran Karlsson, Komposition.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
559. Erling Ärlingsson, Landskap.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
140. Mona Huss Walin, Erotisk scen.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
121. TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
560. Rikard Lindström, "Vinterstudie".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
163. Gerda Palm, Naken modell.
163. Gerda Palm, Naken modell.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
66. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.
66. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
247. Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
68. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.
68. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK